Bronx jako jediný z pěti obvodů města New York neleží na ostrově. Rozvíjet se začal na počátku 20. století. Jeho historii poznamenala skutečnost, že se v něm usazovala chudá, zato rozsáhlá černošská a hispánská komunita. Jak připomíná internetová encyklopedie cs.wikipedia.org, v 60. letech 20. století Bronx neslavně proslul jako nejbrutálnější část New Yorku a vyznačoval se i děsivou kriminalitou.

Přepadení, krádeže aut, drogy a dealeři byli v jižní části města každodenní samozřejmostí. Léta sedmdesátá zase byla ve znamení tragických úmrtí při požárech. Spousta budov se totiž stala cílem žhářů. Proč? Jedním z nejpravděpodobnějších vysvětlení se jeví rozhodnutí majitelů nechat shořet své domy s tím, že za ně dostanou vyplacenou pojistku. Bylo to výhodnější než dům opravit. O prodeji obvykle zase nemohla být ani řeč.

Vila se nachází pod vrchem Havlínem ve Zbraslavi
Vladislav Vančura tvořil slavná díla ve vile na Zbraslavi. I dnes jde o skvost

Život v Bronxu se začal zlepšovat až modernizací započatou v 80. letech. Přesto v celých Spojených státech není o mnoho více míst, které by tolik sužovala chudoba, kriminalita, drogy a prostituce.

Podle webu newyorské radnice v místě nyní žije asi 1,5 milionu lidí na necelých 100 kilometrech čtverečních, což znamená, že jde o třetí nejhustěji zalidněné místo v celých USA.

Specializovaný web amerika.cz pak přinesl hned několik zajímavostí, které stojí v případě Bronxu k zapamatování. Třeba že jedna z hlavních tříd newyorské části - The Grand Concourse - byla navržena podle pařížského bulváru Champs-Elysées. Také zde celé tři roky pobýval známý spisovatel E. A. Poe, narodil se slavný návrhář Calvin Klein a Bronx je prý dokonce rodištěm Batmana.