Velké obývací stěny s velkými úložnými prostory sváděly ke schraňování spousty věcí. Když je po letech vyklízíte, o překvapení, co skončilo skryté v nějaké horní skříňce, nebývá nouze. Takové dobrodružství s dnešními praktickými úložnými sestavami a jednotlivými skříňkami už nezažijete.

Pokud se v dnešních domácnostech nějaká stěna vyskytuje, tak televizní. Nejspíš to bude sestava menších modulů a subtilních skříněk s výraznými horizontálními nebo vertikálními proporcemi, za kterou se ukryjí především všechny možné napájecí, ovládací a bůhví jaké další kabely. Ze zásuvky na vás tak možná vypadne nejspíš jen starý ovladač.

Nábytek do koupelny volte pokud možno zavěšený. Jednak se pod ním snadno vytírá, navíc koupelna vypadá vzdušně a pocitově větší. Do menších koupelen se hodí nábytek spíše uzavřený, místnost bude vypadat uklizenější a opět větší.
Jak nejlépe zabydlet koupelnu: nábytku je lepší mít méně, než více

Takovou stěnu koupíte jako komplet. Standardně bývá v ceně zahrnut televizní stolek, skříňky a poličky. Vše ve stejném provedení, takže nemusíte přemýšlet, jestli se k sobě dané kousky hodí.

Součástí obývací sestavy naproti tomu bývají samostatné televizní stolky, skříňky, police i komody, které si zkombinujete podle svých preferencí. Kdo si chce se sestavením stěny trochu vyhrát nebo si rozumně ponechat otevřená zadní vrátka pro obměny v budoucnosti, volí tuhle variantu.

Méně výrazné tóny

Pro většinu interiérů jsou správnou volbou vzdušné a mělké sestavy. Zvažte proto, co budou skříňky ukrývat. Jisté je, že porcelánovému servisu po pratetě bude víc svědčit prosklená vitrína. Pokud bude středobodem televize, volte rozměry podle její úhlopříčky. Jakou vyberete barvu a dekor, je jen na vás.

Držte se poučky interiérových designérů – nábytek by se neměl tlouct s barvou podlahy či koberce. Skříňky a police je dobré mít v méně výrazných tónech. Dobře se kombinují, neruší a budou si rozumět s doplňky v široké škále barev a materiálů.

Při zařizování kuchyně hraje podstatnou roli rozmístění pracovních zón.
Ideální kuchyně? Nejdřív funkce, pak design

Mezi nejoblíbenější variantu stále patří dekor dřeva. V kurzu jsou také obývací stěny v bílé barvě, které prostor opticky zvětší, rozzáří a vypadají elegantně. Fandové tmavších barev si přijdou na své v podobě tmavohnědého či černého nábytku, který však bude svědčit hlavně větším pokojům. Jestliže nemáte v obývacím pokoji moc prostoru, vždy raději volte nízkou obývací stěnu, která místnosti neubere na vzdušnosti.

Místo klasických skříněk v horních pozicích dejte přednost policím. Nezaberou tolik místa a zároveň je můžete využít jako příjemnou knihovnu nebo úložný prostor navíc.