Drahota potrápí domácnosti i firmy i v příštím roce. Jestliže letos se inflace bude dotýkat až dvaceti procent, minimálně v první polovině roku 2023 stále zůstane na dvouciferné úrovni.

Katarina Emma Schapiro
Manažeři by měli ve firmách vytvářet pocit bezpečí, říká známá mentorka a koučka

V novém díle pořadu Byznys kafe to předvídá členka Národní ekonomické rady vlády a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. V pořadu, který je tentokrát věnován inflaci a jejím dopadům, Horská apeluje na politiky, aby pomoc občanům i firmám lépe cílili.

„Měli bychom se poučit z covidového rozdávání peněz a doporučujeme vládě, aby pomoc byla cílená na lidi a firmy, kteří to opravu potřebují. Plošné rozdávání se nám již vymstilo,“ upozorňuje Horská.

Stoupající ceny energií 

Ekonomka i v příštím roce očekává vyšší ceny energií, stávající vládní pomoc by proto zacílila na ty lidi či firmy, které si vzhledem k příjmům nemohou dovolit změnu vytápění na úspornější.

„Těmto je potřeba dál pomáhat, ale zároveň je neodvádět od toho, aby šetřili na energiích,“ dodává Horská. Pro příští rok je ale ekonomka optimistická. Podle analýzy Raiffeisenbank bude česká ekonomika mírně růst, zhruba o jedno procento a případná recese bude jen krátká, takzvaně technická.

Linda Štucbartová, HR konzultantka, koučka a někdejší diplomatka
VIDEO: Pro úspěch podnikání je důležitý různorodý tým. Dojde k lepšímu řešení

Velmi nadějně se totiž vyvíjí situace v automobilovém průmyslu, který je pro Česko naprosto klíčový. „Automobilový průmysl a celý sektor automotive nás za covidu stahoval dolů, ale teď jako jediný dokázal navýšit zahraniční zakázky,“ vysvětluje ještě Helena Horská.

Celý pořad Byznys kafe s Helenou Horskou může zhlédnout na serveru denik.cz v rubrice Podnikání a nově si ho můžete také poslechnout jako podcast na všech obvyklých platformách.