Oprava na zhruba půlkilometrovém průtahu, kudy denně projede přes 16.000 automobilů, potrvá do 26. října. Práce na opěrné zdi na silnici, kterou využívá podobné množství motoristů k cestě do Krkonoš a do Polska, bude ještě o týden delší - skončí do 4. listopadu. Sdělil toJaroslav Jakubička z odboru dopravy Krajského úřadu Libereckého kraje.

Motoristé se na obou silnicích musejí připravit na to, že v době ranních a odpoledních špiček se kvůli dlouhým kolonám jejich cesta protáhne. Na průtahu je doprava ve směru od Liberce a Prahy na Jičín svedena do jednoho pruhu. V opačném směru je vedena po objížďce přes ulici Výšinka a městem ulicemi Palachovou a Palackého do Bezručovy a po Nádražní zpět do původní trasy. "Kvůli rekonstrukci opěrné zdi u Dolánek na silnici z Turnova na Malou Skálu, je zase ve zhruba 150 metrů dlouhém úseku doprava svedena do jednoho jízdního pruhu a kyvadlově řízena semafory," dodal Jakubička.

Průtah Turnovem byl vybudován zhruba před 20 lety, od té doby žádnou větší opravu neprodělal. Povrch silnice proto rekonstrukci nutně potřeboval. Podle Jana Stacha z Ředitelství silnic a dálnic v Liberci byla oprava povrchu na průtahu Turnovem plánována. Ve směru na Jičín budou pak práce pokračovat ještě v osm kilometrů vzdálené Ktové, kde ale musí být doprava při rekonstrukci vozovky svedena vždy do jednoho pruhu a řízena semafory. "Obě akce přijdou na 21,2 milionu korun," řekl ČTK Stach.

Naopak rekonstrukce opěrné zdi na silnici I/10 v plánu původně nebyla. Frekventovaná komunikace do Krkonoš byla totiž v posledních letech kompletně rekonstruována za 1,6 miliardy korun. "Opěrná zeď pod silnicí byla ale v dobré stavu, a tak se neopravovala. Teď zřejmě vlivem hustého provozu se část zdi vysypala," uvedl Stach. Stabilita silnice podle něho narušena není, protože stojí na pilotech. Oprava opěrné zdi přijde na šest milionů korun.