Informuje mluvčí Generálního ředitelství HZS ČR kpt. PhDr. Petr Kopáček

Trabanta chtěl spálit, málem mu přitom shořel celý dům

Opravdu špatný způsob, jak se zbavit svého starého automobilu, zvolil včervenci (16.7.) jeden muž vobci Veselá na Semilsku. Svého trabanta totiž zapálil na zahradě u rodinného domku, navíc vbezprostřední blízkosti dřevěné verandy. Rozšíření požáru na dům zabránili až přivolaní hasiči. Jak se záhy ukázalo, viník byl pod vlivem alkoholu. Dostal blokovou pokutu a svůj bláznivý čin musel vysvětlovat na policii.

Svíčka + benzín = hořící koberec

Co může způsobit kombinace vysoce hořlavé kapaliny a svíčky vkuchyni, o tom se včervnu (14.6.) přesvědčil mladý pár vKopřivnici. Na kuchyňském stole a koberci rozlili benzín, který se od blízké svíčky vzňal. Hořící koberec se mladík rozhodl rychle přenést do koupelnové vany a zde uhasit. Přitom se popálil na rukou.

Spletla si knoflíky na sporáku

Kuchyně je vůbec místo, kde kpožárům dochází často a znejrůznějších příčin. Stačí chvilka nepozornosti a je to. Své o tom ví majitelka bytu vPlzni, která si zřejmě spletla ovládací knoflíky a místo vypnutí vařiče zapnula troubu kombinovaného sporáku. Požár potravin vtroubě pak zlikvidovali přivolaní hasiči pomocí ručního hasicího přístroje.

Cigareta zachránila život

Cigarety každoročně způsobí stovky požárů. Vpřípadě, který dne 23. dubna řešili pražští hasiči, však cigareta lidský život naopak zachránila. Starší nemocná žena si šla zapálit na toaletu. Tam však omdlela, přitom ji ale hořící cigareta vypadla zruky a naštěstí zapálila hadr. Následný kouř pak nahlásili svědci hasičům, kteří bleskově vyrazili dveře a paní vbezvědomí předali zdravotníkům.

Sněhový řetěz způsobil požár auta

Na českých silnicích hoří každoročně přibližně 2 000 aut. Příčiny těchto požárů jsou někdy dosti kuriózní. Stačí zmínit případ ze 2. ledna, kdy hasiči vPeci pod Sněžkou likvidovali požár osobního auta. Ten způsobil sněhový řetěz na předním kole, který se utrhl, vletěl do motorového prostoru a poškodil přívod paliva. Tím došlo kúniku pohonných hmot a následnému požáru. Výsledkem bylo zcela zničené auto.

Matrace pod autem zapálila auto

Nejčastějšími příčinami požárů aut jsou technické závady na elektroinstalaci nebo palivovém systému, ovšem vtomto případě problém způsobila obyčejná matrace skovovými pružinami, na kterou dne 5. dubna najela řidička na Zlínsku. Matrace se pod autem nachytila a nic netušící motoristka sní ujela ještě asi kilometr. Poté začala matrace hořet a požár se rozšířil i na část auta. Výsledek? Škoda za 20 tisíc korun.

Návěsem zavadil o dráty

Poměrně neobvyklou příčinu měl i požár nákladního auta na skládce stavební suti, ke kterému hasiči vyjeli 11. ledna vPraze. Řidič tahače totiž nešťastně zastavil pod dráty vysokého napětí a zvedl sklápěcí návěs. Ten o dráty zavadil a následný elektrický zkrat zapálil náklaďák. Požár vozidlo zcela zničil, řidič pak musel být hospitalizován.

Vrozčilení spálil šaty a přišel o střechu na hlavou

Informace o jednom kuriózním požáru knám přišla také zjihovýchodu Evropy. Jistého Iva Jerbiče z chorvatského města Prikraj údajně tak rozčílilo, že kvůli hromadě starého oblečení nemůže najít vyprané trenýrky, že staré šatstvo vyházel na zahradu a zapálil. Od ohně však chytl i jeho dům a kompletně shořel . Nikomu zrodiny se ale nic nestalo. Zda viník dostal za svou nedbalost pokutu, již agentury neuvedly.

Pustil na hasiče psa

Se stěží uvěřitelnou hrubostí se dne 12. března setkali hasiči vobci Česká na Brněnsku. Svědci zde ohlásili plameny šlehající zkomína jednoho zrodinných domů. Na místo vyjely dvě jednotky profesionálních hasičů, ty však majitel domu nejdříve odmítl pustit dovnitř s odůvodněním, že požár je vyloučen, protože netopí, a pak na hasiče dokonce pustil psa. Nakonec povolil a hasiči mohli vlézt na střechu a požár sazí udusit pískem a kominickým nářadím. Majitel domu neměl komín zkontrolován, proto dostal blokovou pokutu.

Kladivem zranil dva hasiče

Ještě mnohem hůře ale dopadli hasiči, kteří vneděli 18. března večer vyjeli k požáru bytu vTřinci. Ze dveříbytu na nahlášené adrese skutečně unikal kouř a když nikdo přes bušení na dveře neotevíral, nezbylo hasičům nic jiného než dveře násilně otevřít a vniknout dovnitř. Neuvěřitelný děj, jenž pak následoval, popisuje oficiální tisková zpráva HZS Moravskoslezského kraje: „Hasiče, držícího proudnici, bez jakéhokoliv varování či jiných zvuků napadl kladivem uživatel bytu a poté se v bytě zavřel. Mladý hasič utržil několik ran do levé ruky. Po druhém otevření bytu se pokusil vzteklý muž napadnout statnějšího velitele hasičského zásahu, ale ten jej po krátké potyčce zpacifikoval. Požár v předsíni bytu pak záchranáři uhasili.“ Jak se ukázalo, muž pálil vpředsíni starý radiopřijímač. Hasiči předali útočníka strážníkům Městské policie a ti Policii ČR. Muž skončil v třinecké cele předběžného zadržení. Oba napadení hasiči pak se svou jednotkou likvidovali ještě jiný požár, bolest z utržených ran je však záhy donutila vyhledat odbornou pomoc vnemocnici. Kvůli pohmožděné ruce respektive pohmožděnému zádovém svalu museli oba napadení hasiči strávit několik dní na nemocenské.

Tento příklad se opravdu vymyká běžným zkušenostem zásahových hasičů, ti se fyzickým snapadením setkávají jen opravdu výjimečně.

Spletli si dýmovnici s požárem

Stává se, že hasiči vyjedou zbytečně ke zdánlivémupožáru – náhodní svědci považují odlesk slunce, skla nebo jiný optický klam za plameny a volají (nutno zdůraznit, že správně) hasiče. Také dne 17. srpna vyjížděli hasiči vLiberci kdomu, zjehož střechy se dle hlášení svědka na operační a informační středisko HZS ČR valil hustý dým. Jak se ale nakonec ukázalo, nešlo o požár. Dým způsobili obyvatelé domu, kteří chtěli způdních prostor za pomoci dýmovnice pouze vypudit sršně.

Balónky „hrály“ paraglidistu

Vneděli 16. září zase vyjížděli hasiči k údajnému pádu paraglidisty vliberecké části Starý Harcov. Na místo přijela lezecká skupina profesionálních hasičů, záchranáři Horské služby a přistál také vrtulník letecké záchranné služby. Celá mohutná záchranná operace však byla zbytečná. Jak se ukázalo, svědkyně viděla jen větší množství nafukovacích balónků, které se zachytily vkoruně stromu a kžádné nehodě naštěstí nedošlo.

Neznamená to samozřejmě, že by lidé neměli při podezření volat hasiče na tísňové linky. Naopak. Jen je zábavné vědět, jak nás někdy naše smysly dokáží ošálit.

Sundali zjeřábu epileptika

Naopak obtížnou úlohu měli dne 3. prosince hasiči, kteří vOstravě Třeblovicích zachraňovali muže zkabiny portálového jeřábu. Jeřábník totiž dostal epileptický záchvat a na pevnou zem ho tak pomohli dostat až lezci – hasiči specializovaní na zásahy ve výškách hloubkách.

Opilec si hrál na komíně na schovávanou

Zatímco jeřábník šel dolů dobrovolně, pomoc hasičů naopak vpolovině října odmítal opilý muž, který balancoval na žebříku vysokého komína v areálu Moravských železáren vOlomouci. „Hru na schovávanou“ hrál výtečník spřivolanými hasiči i policisty. Hasiči dokonce pro jistotu dole pod komínem natáhli záchrannou plachtu. Nakonec jeden zhasičů nepozorovaně vyšplhal na komín zdruhé strany a slezl po žebříku dolů – „skřípnutý“ muž pak poslušně slezl dolů.

Zpout milence dostali až hasiči

Všude na světě pomáhají hasiči lidem rádi. Někdy se přitom pobaví a někdy se dokonce navzájem předhánějí, kdo lidi „zachrání.“ Dokládá to jedna zajímavá událost zanglického hrabství Southampton. Dva milenci si sexuální hrátky opepřili pouty, během dovádění však od nich ztratili klíče. Přivolaní policisté dokázali pouze přeseknout řetěz mezi spoutanými milenci, vysvobodit pár se samotných okovů na zápěstí však mohli jen hasiči na blízké stanici. Když se na ně milenci tedy obrátili, hasiči se nerozpakovali a ještě se předháněli, kdo pouta páru rozstřihne. Pro dvojici nic příjemného, naopak pro dvacítku hasičů vítané zpestření pracovního dne.

Opilý cyklista se nemohl dostat ztrnitého keře

Alkohol není nebezpečný jen při jízdě autem, ale také na kole. Vyprávět by o tom mohl starší cyklista, který dne 13. července pozdě večer spadl při jízdě u železniční trati do Starého Města. Skutálel se ze strmého svahu náspu asi tři metry pod silnici, kde zůstal ve velkém trněném porostu ostružiní a divokých růží. V podnapilém stavu se nemohl sám dostat ven a dalším neobratným pohybem se stále víc zamotával do trní. Následně někdo uslyšel jeho volání a přivolal pomoc hasičů. Ti na místě spatřili neuvěřitelnou scénu - sténající muž byl v kozelci hlavou dolů a nohama nahoru ven z trní. Na vyproštění nešťastníka museli hasiči použít vyprošťovací nůžky, sekery a nože. Muž trněnou past kupodivu přečkal jen sdrobnými oděrkami.

Probodl si ruku brankou

Uhrůzostrašně vyhlížející nehody zasahovali hasiči vsobotu 14. července vKarviné. Šestiletý chlapec se při přelézání zamčené branky hřiště v areálu školy nabodl levou rukou na jeden z ostrých výčnělků plotu. Špice mu projela zápěstím - naštěstí tak, že chlapci neporušila žádnou důležitou cévu. Tyčku hasiči přeřezat nemohli, protože by to bylo příliš bolestivé. Rozhodli se proto branku vysadit i schlapcovou rukou a pomalu tento nesourodý „pár“ přenést do přistavené sanitky. Hasiči statečného chlapce i branku drželi i při jízdě a donesli ho až do nemocnice klékařům, kteří chlapce uspali a bodec zjeho zápěstí vyndali.

Batole strkalo prsty kam nemělo

Neposedné batole 11. května v Luhačovicích strčilo do boku rámu postele čtyři prsty takovým způsobem, že se rodičům povedlo vytáhnout zpět jen tři znich, u zbylého pomohli až přivolaní hasiči. Ti museli rozstřihnout rám postele speciálním hydraulickým vyprošťovacím zařízením, čtrnáctiměsíční holčička pak byla převezena na hasičskou stanici, kde byl zbytek rámu opatrně rozřezán ručně ve svěráku a za pomoci rozbrušovací pily i pilky na železo. Po prvním ošetření pohmožděného prstu holčička putovala sotcem do nemocnice na důkladnější prohlídku.

Kbelík holčičce neslušel

„Hasičskou přilbu“ si nedobrovolně vyrobila tříletá holčička, která si dne 9. července vBrně nasadila plechový kbelík od lízátek na hlavu tak „šikovně“, že nešel sundat. Po marných snahách o vyproštění plačícího dítěte zavolala maminka raději profesionály. Hasiči použili speciální náčiní ze svého vozu a během dvou minut dívenku zbavili trápení.

Děti jsou vůbec radost. Například vlednu vChotěboři museli hasiči spomocí žebříku zachránit ženě, kterou na balkoně domu nechtěně zavřelo malé dítě.

Uvězněn na toaletě

Ale nejen malé děti si počínají tak nešikovně, že je musí zachraňovat hasiči. Například na počátku roku hasiči museli vysvobodit staršího muže, který vSemilech zapadl do záchodové mísy tak dokonale, že kvůli vytvořenému podtlaku nemohl vstát.

Samostatnou kapitolu tvoří hasičské zásahy, které souvisejí se zvířaty:

Zrovna nedávno, v sobotu 8. prosince, spadlo asi padesátikilové divoké prase do vypuštěného bazénu na zahradě rodinného domu ve Švihově. Situace byla vpodstatě neřešitelná, protože stresované zvíře pobíhalo po bazénu a zuřilo. Vlézt ke zvířeti bylo nebezpečné, nebyla kdispozici ani puška suspávacími šipkami, takže nezbylo, než aby myslivec po nezbytném povolení nešťastné zvíře zastřelil a hasiči jej pak zbazénu vyprostili.

Napadla je netopýří invaze

Situaci jak zhororu musela dne 16. 8. čelit žena vHavířově, do jejíhož bytu ve třetím patře vhorkém dnu vletělo otevřeným oknem hejno přibližně padesáti netopýrů. To, že byt již má své obyvatele, jim zřejmě nevadilo, na rozdíl od ženy, která spomocí syna část zvetřelců dokázala vyhnat. Ostatní však byli nad jejich síly a proto se ke slovu dostali profesionální hasiči zblízké stanice. Odchyt zbylých téměř tří desítek svižných netopýrů do speciálních sáčků trval třem hasičům asi půlhodinu, nebylo to ale nic jednoduchého. Létající potvůrky se skrývali na nejrůznějších místech - za nábytkem, knihami v poličkách i pod kobercem, dokonce si hověli i v porcelánových vázičkách. Posbírané netopýry pak hasiči vypustili do volné přírody. Paní pak asi ještě nějakou chvíli trvalo, než uklidila pořádnou dávku netopýřích hovínek.

Vystrašila ho červená užovka

Hada ve své posteli nahlásil hlineckým hasičům 11. února vyděšený muž. Při průzkumu spolu spolicisty hasiči zjistili, že se jedná skutečně o hada – užovku červenou, která v dospělosti dosahuje délky od 140 do 180 cm, ale je neškodná. Policisté si hada převzali. Plaz se do bytu zřejmě dostal krabici od elektrospotřebiče, který si muž nedávno koupil.

Leguán nechtěl domů

Kvůli jinému cizokrajnému zvířeti museli vpolovině června vyjíždět hasiči doobce Vělopolí na Karvinsku. Hnědozelený leguán zde totiž zřejmě utekl dětem, které se sním chtěly pochlubit kamarádům. Uvelebil se na stromě asi vdesetimetrové výšce a hasiči ho po čtvrthodině za použití automobilového žebříku po několika marných pokusech (leguán několikrát rafinovaně přeskočil na jinou větev) přece jenom sundali vpytli dolů.

Med po nehodě přilákal bodavý hmyz

Dne 11. června zasahovala jednotka profesionálních hasičů ze Zlína u dopravní nehody. Mladý řidič nezvládl zatáčku, vyjel ze silnice a narazil do stromu. Řidič a jeho dva spolujezdci náraz přestáli vpořádku, to horší je však čekalo. Vautě totiž převáželi i větším množství medu, který se po nárazu rozlil a ze širokého okolí lákal zdivočelé včely a jiný bodavý hmyz. Dotyční se museli spasit útěkem do nedaleké chaty, kde se od medu umyli.

Mouka vystrašila poštu

Velké pozdvižení vyvolala dne 16. dubna na poště ve Skutči zásilka zMexika. Z balíku se totiž sypal neznámý bílý prášek, proto byli přivoláni policisté i hasiči, jež balík zajistili v přetlakových oblecích a poštu dekontaminovali. Vlaboratoři se nakonec potvrdilo, že nejde o nějakou smrtící látku, ale obyčejnou kukuřičnou mouku.

Navoněné slečny vyvolaly požární poplach

A teď dvě obdobné kuriózní události ze zahraničí. VNěmecku skupina mladých dam použila ve sprchách v mládežnické ubytovně tolik deodorantu ve spreji, že na to zareagoval požární hlásič a spustil poplach. Na místo po chvíli dorazili hasiči, kteří se pak nestačili divit, že příčinou poplachu byl vysoce koncentrovaný oblak voňavého spreje.

Ostrá omáčka vyklidila ulici

A pak je tu opravdu „peprná“ říjnová událost zcentra Londýna, kde panikařící lidé přivolali hasiče kvůli nezvyklému zápachu, jenž mnozí považovali za únik chemické látky. Poplach ale ve skutečnosti způsobila nevinná, podomácku zhotovená, leč pořádně ostrá chilli omáčka, jejíž pach se linul zblízké restaurace. Než byla zjištěna pravda, policie uzavřela okolní ulice a hasiči vyrazili do restaurace na průzkum vprotichemických oděvech.

Za dobrotu na žebrotu

Takový omyl jako švédským záchranářům se snad českých hasičům nestane. O čem je řeč? Skoro neuvěřitelný příběh se stal u švédského města Lulea. Jistý taxikář ve svém autě nechal na chvíli zahřát lehce zraněné oběti autonehody. Jaké však bylo jeho překvapení, když se záchranáři po příjezdu na místo jali „zachraňovat“ oběti nehody zjeho netknutého taxíku. Čas skutečně neztráceli. Než se opodál stojící taxikář vzpamatoval, záchranáři ve snaze dostat se k „obětem“ vozidlo zcela rozřezali. Taxikář pak měl velké problémy přesvědčit pojišťovnu, že nejde o žert ani pokus o pojišťovací podvod a že je vtom skutečně nevinně. Tomu se opravdu říká za dobrotu na žebrotu.

Vytažen zbahna rybníka

Dosti komplikovanou záchrannou operaci provedli dne 12. dubna znojemští hasiči. Mladý zeměměřič zapadl při vyměřovacích pracích do bahna vypuštěného Pilského rybníku. Mladý muž byl uvězněn až po prsa asi 30 m od břehu. Odvážní hasiči se kněmu pomalu pustili po nastavovacích žebřících, při uvolnění muže zbahenního sevření pomohl i proud vody zpožární hadice. Po zhruba1,5 hodině cizelérské práce se muže podařilo bez újmy na zdraví zachránit.

 

Bylo by samozřejmě možné zmínit i mnoho dalších požárů a dalších mimořádných událostí skuriózními příčinami nebo průběhem, ty však bohužel měli mnohem méně šťastný konec než výše uvedené.

I když jsou tyto neobvyklé případy ze zpětného pohledu úsměvné, postiženým osobám tehdy bezpochyby tak směšné nepřipadaly. Proto se snažte, abyste se do podobné nouze nedostali a nepotřebovali pomoc hasičů ani jiných záchranářů.

Všem občanům přejeme klidný konec roku bez nehod a věříme, že ten nadcházející rok 2008 pro Vás bude ještě úspěšnější než rok 2007.