„Obětí této trestné činnosti se stávají ve velké míře cizinci,“ sdělila policejní mluvčí Jarmila Hrubešová. „Vozidla se většinou pohybují hodnotou ve vyšších kategoriích, což je samozřejmě pro zloděje lákavá příležitost. Zloději se často zajímají také o autorádia, a právě turisté nechávají v autech věci, které zloděje zaujmou,“ podotkla mluvčí.

Podle aktuálních statistik přibylo krádeží v turistických centrech Krkonoš oproti loňsku o 15 procent.

Podobný nárůst zločinnosti je i v sousedních Jizerských horách nebo na Ještědu. Minulý týden zaparkoval německý turista své BMW typu X5 před penzionem v Jílovém u Držkova. Druhý den ráno ho už nenašel.

Podobně na tom byl muž, který si jel zalyžovat na Ještěd. Když se vrátil ze sjezdovky, zjistil, že jeho octavia na parkovišti u lanovky je i s věcmi za dalších 30 tisíc fuč.

Oba bývalí majitelé automobilů mají nyní jen minimální šanci, že se jejich vůz někdy najde. Vypátrat se daří jen každé páté odcizené auto.

„Podle našich šetření je velice časté, že automobil ještě týž den, kdy došlo ke krádeži, mizí v zahraničí nebo skončí v nějaké stodole na odlehlém místě, kde z něj zloději nadělají náhradní díly,“ dodala policejní mluvčí.