Pořadatelé přehlídky se netají odporem k některým praktikám komunistické strany a její někdejší policie, která přesně před 20 lety rozehnala její první undergroundový ročník. Podle informací zveřejněných Lidovými novinami (LN) koncem června byl Neckář údajně spolupracovníkem komunistické Státní bezpečnosti (StB), a organizátoři po něm proto žádali vysvětlení, zda, proč a jak se s tajnými policisty stýkal. Zpěvák na tyto otázky odmítl odpovědět.

"Žádné (vyjádření) nebude," uvedl v dopise organizátorům otištěném ve festivalovém programu zpěvákův bratr Jan Neckář, kapelník jeho doprovodné skupiny Bacily. "Bratr se ničím neprovinil, na nikoho nedonášel, došlo pouze ke zkreslení, zneužití a překroucení informací novináři z LN tak, aby bylo co nejvíce poškozeno naše jméno," uvedl.

Podle informací Lidových novin (LN) byl Václav Neckář evidován jako důvěrník StB s krycím jménem Bacil od roku 1978. Deník to uvedl s odvoláním na dokumenty, které nalezl v archivech ministerstva vnitra. Neckář prý donášel na svou kolegyni Martu Kubišovou; ta však poté uvedla, že o jeho spolupráci se StB pochybuje.

Pořadatelé dali Neckářovi možnost vyjádřit se k obvinění na větším prostoru ve festivalovém programu, který po vzoru undergroundových tiskovin nazývají "samizdatem". "Podobně jsme to udělali v případě Petra Hoška z kapely Plexis, který to však bohužel odmítl. Plexis tady proto nehrajou," řekl tehdy ČTK pořadatel festivalu Martin Věchet.

Festivalové noviny v minulých letech připomínaly i další hudebníky nařčené ze spolupráce se StB, které proto do Trutnova k účasti na festivalu nezvou; například písničkáře Jaromíra Nohavicu, Františka Horáčka známého pod pseudonymem Jim Čert či frontmana Žlutého psa Ondřeje Hejmu.

"Na hlavu postavené je především to, že ti, kteří celý ten udavačský aparát řídili, výkonné hyeny StB, jež lidi nutily ke spolupráci a práskačství, zůstávají ukryty v pozadí a nemluví se o nich," dodal trutnovský "festivalový samizdat".

Jiří Janda