Čtyřiatřicetiletý Richard Mühlbauer a pětadvacetiletá Michala Pražáková měli podle obžaloby od loňského června do ledna letošního roku vyrobit ve Dvoře Králové a jeho okolí z léku Nurofen pervitin za téměř 1,7 milionu korun.

„Po každém varu si metamfetamin rozdělovali napůl, částečně jej používali pro svou potřebu, částečně prodávali jiným osobám za částku jeden až dva tisíce korun za gram, případně obžalovaná Pražáková za 800 korun stálému odběrateli při větším množství. Po odečtení nákladů na laboratorní sklo a lék Nurofen získali prospěch ve výši 1 293 821 korun,“ uvedla státní zástupkyně Hana Flídrová.

Drogu vyráběla v bytě nebo i v přírodě z léku a chemikálií výhradně Pražáková, která se k trestnému činu doznala. Bývalá kuchařka a servírka včera senátu sdělila podrobný recept vaření pervitinu. Pražáková a Mühlbauer přiznali, že drogu nejdříve vyráběli pro svou potřebu, každý denně spotřeboval asi gram. Pak s ní začali obchodovat za peníze, Mühlbauer také za jiné služby, někdy ji nabízel i zdarma.

„S výrobou a užíváním pervitinu jsem přestala letos v lednu, když jsem se dozvěděla, že jsem těhotná,“ tvrdila Pražáková, která se nedávno stala matkou. Proto je trestně stíhána na svobodě, její komplic přišel do soudní síně z vazební věznice. Obžalovaným hrozí osm až dvanáct let vězení.