Na nákup do Nové Paky se vydala na jízdním kole v pondělí 1. října čtyřiasedmdesátiletá důchodkyně ze Štikova. Na křižovatce u hotelu Štikov ji předjelo černé vozidlo, ze kterého vystoupil neznámý muž. Seniorku zastavil s tím, že ji veze přeplatek za elektřinu ve výši 2 tisíce korun. Dále ji sdělil, aby se s ním vrátila domů, protože potřebuje zapsat spotřebovanou elektriku. Žena v tu chvíli udělala osudovou chybu, neboť jeho žádosti vyhověla a vrátila se domů. Před domem pak muž z vozidla vystoupil spolu s nějakou žena.

Nejdříve oba chtěli vidět elektroměr a poté přišlo na řadu vrácení peněz. Jak už to v takových případech bývá, muž měl pouze pětitisícovou bankovku, na kterou chtěl vrátit 3 tisíce korun. Důchodkyně si od něj peníze vzala s tím, že mu přinese nazpět tři tisíce, pro které odešla do ložnice. Oba ji přitom pochopitelně bedlivě sledovali. Pak už vzaly události rychlý spád. Žena se snažila starou paní zabavit, chtěla po ní vypsat všechny elektrospotřebiče a muž mezitím vnikl do ložnice, kde ji odcizil obálku s celoživotními úspory. Následně oba z domu odešli. V okamžiku kdy nasedli do vozidla a rychle odjeli, začalo být seniorce jejich chování podezřelé, a proto vše oznámila na Policii ČR. To už ale bylo pozdě. Po příchodu domů totiž zjistila, že ji chybí 125 tisíc korun.

K jejich popisu uvedla, že muž byl ve věku kolem 35 let, byl asi 165 cm vysoký, střední postavy, na sobě měl „kšiltovku“ s červeným znakem vpředu, tmavou budu a tmavší plátěné kalhoty. Žena byla asi 160 cm vysoká, štíhlé postavy, na hlavě měla rovněž „kšiltovku“ a na sobě měla tmavý kabátek a kalhoty.

Policie ČR žádá občany, kteří by mohli k uvedeným osobám podat jakoukoliv informaci, aby tak učinili na linku 158 nebo na telefonní číslo 974 533 101.


Hana Klečalová, vrchní inspektor