„Pravděpodobně šlo o malé tornádo, což je jev v tomto období a našich zeměpisných šířkách hodně výjimečný,“ prozradil nám Dušan Čičman z Českého hydrometeorologického ústavu v Hradci Králové.

„Najednou se zatmělo, začalo pršet a viděl jsem větrný vír, který bral do vzduchu papíry a různý nepořádek. Šli jsme se schovat a za deset minut bylo po všem,“ řekl nám klempíř Zdeněk Brož. V době řádění živlu byl naštěstí na zemi. „Ze střechy by mě to určitě sundalo, vždyť z jednoho domu to vzalo celou střechu,“ dodal.

„Byl jsem zrovna na zahradě, ale neviděl jsem to. Vír byl od nás docela daleko a nemám tak dobré oči. Lidé okolo ale úkaz sledovali a říkali, že unášel různé předměty. Motal se po vesnici, ale škody vznikly jen ve dvou lokalitách. V žádném případě nelze hovořit o plošné devastaci,“ uvedl starosta Černilova Stanislav Javůrek. Dodal, že z jednoho domu v řadové zástavbě vzalo povětří celou střechu včetně trámů, ve druhém místě to odnesla „jenom“ část střechy a komín. S tím si vítr pohrál tak, že ho zkroutil do vývrtky. „Nic podobného jsem nezažil. Že občas přijde silný nárazový vítr, to ano, ale něco podobného nepamatuju,“ tvrdí starosta.

Neobvyklý přírodní úkaz vyhnal do terénu černilovské dobrovolné hasiče, kteří se s následky řádění větrného víru potýkali zhruba tři hodiny. Z místní komunikace například odklízeli trosky střechy, s níž vítr praštil o zem asi patnáct metrů od domu. „Naštěstí tam zrovna nikdo nešel,“ sdělil nám starosta Sboru dobrovolných hasičů v Černilově Milan Šípek. Ve druhé poškozené lokalitě zase pomocí lezecké techniky zajišťovali větrem poškozenou vrbu, jejíž některé části hrozily pádem, a pomáhali u dalšího domu, z něhož střechy vichr vzal část krytiny. „Kusy izolace z baráku a větve z vrby se nacházely až 300 metrů daleko,“ přiblížil nám situaci Milan Šípek.

VĚTRNÁ SMRŠŤ řádila včera odpoledne v Černilově. Vítr zde poničil několik střech a z jednoho rodinného domku dokonce střechu zcela strhl na zem. Přírodnímu živlu neodolaly ani větve stromů. Na místě zasahovali dobrovolní hasiči z Černilova, kteří mimo jiné museli spadlou střechu rozebrat a odklidit.

Foto: Deník/ David Taneček