Podle obžaloby tři Češi, tři Poláci a jeden Slovák vyráběli vloni z volně dostupných léčiv pervitin.
Vůdčí osobou byl polský občan žijící u nás Grzegorz Loknicki. Ten měl dávat pokyny k nákupu chemikálií, zajišťovat varné sklo a také se sám podílet na výrobě drogy.
Tři obžalovaní muži společně s občanem Spolkové republiky Německo navíc distribuovali pervitin i do Německa a na Slovensko. „Výroba pervitinu probíhala v rodinných domech obžalovaných, zejména v Želkovicích v garáži a v Hřibsku na Královéhradecku. Droga pak byla prodávána prakticky na celém území východních Čech,“ uvedl při zahájení procesu státní zástupce Jan Vodička.
Část pervitinu skupina vyvážela ve skrýši v osobním automobilu i na Slovensko a do Německa, když přesné množství vyrobené drogy se kriminalistům nepodařilo zjistit. Podle Vodičky šlo celkem o desítky případů výroby a prodeje pervitinu, kdy mohlo jít o stovky až tisíce gramů. Obžaloba se opírá o doznání některých obžalovaných.
Státní zástupce předložil soudu i policejní telefonické odposlechy a texty SMS zpráv. V úvodu včerejšího jednání senát vyslechl záznamy telefonických hovorů, které měl se spoluobžalovanými a odběrateli pervitinu Grzegorz Loknicki.
Hlavní líčení se skupinou mužů, které trvá s přestávkami od 18. června letošního roku, včera krajský soud znovu odročil.