Při pondělním líčení vypovídal svědek Jiří Špička, který v roce 1995 a 1996 pracoval na Ministerstvu financí jako ředitel Odboru finančního trhu a bankovnictví.

„Tento odbor vykonával dohled nad kapitálovým trhem. Spolu s dalším úřadem jsme se podíleli na vytváření legislativy,“ uvedl Špička. Na dvě otázky předsedy soudu Luboše Sováka však odpovědět nedokázal s odůvodněním, že na okolnosti událostí, na které se ptá, se nepamatuje, protože se staly před více jak 12 lety.

Líčení s 11 bývalými manažery fondů, kteří měli způsobit škodu ve výši 1,4 miliardy korun, se pravidelně účastní hlavní z obžalovaných Miroslav Hálek. Nejinak tomu bylo i včera.

„Je více než zjevné, že ministerstvo financí postupovalo ve svém rozhodování proti tehdejším platným zákonům,“ řekl po Špičkově svědectví Hálek.
Všichni z obžalovaných se zodpovídají z trestných činů porušování povinnosti při správě cizího majetku a z porušování pravidel hospodářské soutěže. Vytunelované fondy jsou nejdéle projednávanou kauzou královéhradeckého krajského soudu, začal ji řešit už v lednu 2006. Samotný spis už čítá více jak 20 a půl tisíce stran.

Další zprávy od policie, hasičů, městských strážníků i krajského soudu naleznete každý den na adrese: