Odsouzený jako zástupce sdružení právnických osob V. J. V. European Group od listopadu 2002 do května 2003 uzavíral smlouvy a odebíral na faktury zemědělské komodity, jako jsou kukuřice a obilí, přestože věděl, že své závazky nemůže splnit. Osmi dodavatelům tak způsobil škodu za více než sedm milionu korun.

V roce 2004 odebral od chrudimského podnikatele Lubomíra Dostála mražená kuřata a měděný plech, jenže vystavené faktury splatil jen částečně. Svým jednáním tak Dostálovi způsobil škodu za téměř 35 milionů korun. „Necítím se vinen, faktury vyřizoval pan Juřina,“ tvrdil u soudu obžalovaný Kuchválek, který se po úrazu pohybuje jen s pomocí francouzských holí.

Proč dodavatelé nedostali za zboží zaplaceno, vysvětlil slovy: „Juřina mi řekl, že jsou nějaké problémy ve firmě.“ Kuchválek také tvrdil, že někdy musel prodávat zboží pod cenou, aby byly peníze na zaplacení předchozích dluhů. Za hlavní viníky přitom označil představitele sdružení, které zastupoval. To si myslí i chrudimský podnikatel Lubomír Dostál, jenž kvůli způsobené milionové škodě skončil v konkurzu.

„Škodu nebudu požadovat na obžalovaném. Pátral jsem i sám, proto vím, jak podvody probíhaly, a znám i lidi, kteří za nimi stojí. Kuchválek byl jen nastrčená osoba. Ten je nevinný. Podvody byly udělány tak, že poškozená organizace vždy dala trestní oznámení, tak jako já, ale kriminálka nic nevyřešila. Na Kuchválka udělal podvod pan Juřina, na mě pan Žák. Podvody se dělají dál,“ řekl nám Dostál. Kuchválkovi hrozil až dvanáctiletý trest ve vězení s ostrahou.

Soud ale udělil trest mírně nad spodní hranicí zákonné sazby a také zvolil mírnější typ vězení. „Obžalovaný v této věci figuroval v postavení bílého koně,“ uvedl při zdůvodnění rozsudku předseda senátu Petr Mráka. Soud nařídil Kuchválkovi také náhradu části způsobené škody a pětiletý zákaz činnosti v uvedeném typu podnikání. Rozsudek krajského soudu není pravomocný. Státní zástupce Ivo Ježek a odsouzený Radek Kuchválek si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.