Krajský soud v Hradci Králové začal v úterý projednávat případ bývalého automobilového závodníka Martina Koloce, kterého obžaloba viní z toho, že uzavíráním nevýhodných smluv připravil společně s dalšími čtyřmi bývalými manažery na začátku 90. let gumárenskou společnost Rubena Náchod o přibližně 187 milionů korun. Koloc, kterému hrozí od pěti do 12 let vězení, pobývá na Seychelách a zahájení líčení se nezúčastnil.

Koloc poslal státnímu zastupitelství faxem omluvu, ve které oznámil, že žije v zahraničí. "Vzhledem ke zdravotnímu zdravotnímu stavu jsem přišel o zaměstnání, manželka je na misi OSN v Súdánu a já se starám o děti, navíc cesta do Evropy není možná ani ze zdravotních důvodů, které nechci blíže specifikovat," napsal ve faxu Koloc, na kterého je od roku 2004 vydán mezinárodní zatykač.

Podle obžaloby Koloc s dalšími čtyřmi bývalými manažery firmy od roku 1991 do roku 1993 uzavřel řadu fiktivní smluv, například společnosti vystavil fakturu na více než 60 milionů korun za pomoc při privatizaci, podle spisu však žádnou práci pro firmu neodvedl. "Způsobená škoda činí zhruba 187 milionů korun, dalších 127 milionů korun se obžalovaní pokusili z majetku společnosti vyvést," řekla dnes novinářům státní zástupkyně Ilona Kufčáková.

Podle Lubomíra Svátka, zmocněnce společnosti BS Servis Centrum s.r.o., která je právním nástupcem původní náchodské společnosti Rubena, Koloc společně s bývalými manažery uzavřel několik fingovaných operací. "Z dokladů, které máme k dispozici, vyplývá, že Koloc s bývalými manažery spolupracoval," řekl Svátek, který soudu navrhl, aby se Koloc podílel na náhradě způsobené škody společně s dalšími obžalovanými.

Hlavní líčení v případu dvojnásobného mistra Evropy v závodech tahačů na okruzích a zakladatele týmu Buggyra, je naplánováno do 14. září.

Krajský soud v Hradci Králové již čtveřici bývalých manažerů náchodské Rubeny, kteří spolupracovali s Kolocem, v samostatném hlavním líčení potrestal za zneužití informací v obchodním styku vězením od čtyř let do 6,5 roku. Soud také uložil obžalovaným, aby zaplatili poškozené společnosti přes 126 milionů korun. Vrchní soud však rozsudek zrušil a hradecký soud by jej měl znovu začít řešit na začátku října.

Jakub Sochor