To překvapilo Davida Svobodu z občanského sdružení Amalthea. „V každém větším městě je odbor sociálních věcí a zdravotnictví a v něm oddělení sociálně právní ochrany dětí. A právě to má o každém zneužití vědět a stav dítěte sledovat.“ Když loni v červnu svědčila dívka na policii, byla tam i pracovnice Oddělení sociálně právní ochrany dětí Městského úřadu v Náchodě Miroslava Petrů. Ta však o problémech školačky neví. „To, že vyšetření odhalilo posttraumatickou stresovou poruchu, slyším až teď. Nikdo nás neinformoval,“ říká překvapená Petrů. „Na případ se zaměřím a budu sledovat, zda matka dítěti pomoc zajistí,“ dodala.
 
„Ze zákona nemáme přístup ke znaleckým posudkům, které jsou v takových případech vypracovány. Netušili jsme, jak vážné potíže školačka má,“ brání práci náchodské radnice sociální pracovnice Ivana Borská. „Máme chránit zájmy dětí, ale zákon nám přístup k těmto údajům nedovolí. Je to vážný nedostatek legislativy,“ míní. Podle Borské je oddělení sociálně právní ochrany odkázáno zejména na informace ze školy nebo rodiny. „Na vlastní sledování nemáme kapacity,“ dodala.
 
Co dělat, když rodina ani škola potíže u zneužitého dítěte nepozorují? Řídit se pokyny odborníků! Podle psycholožky Jany Mervartové, která školačku pro potřeby soudu vyšetřovala, je hlavní odpovědnost na matce. „Sama jsem jí hned na počátku doporučila, ať dceři zajistí terapii. Dívka totiž při vyšetření potvrdila, že se jí často na to, co se stalo, vracejí vzpomínky. Když jí nikdo nepomůže, hrozí jí další následky. Ty můžou přijít později. V dospívání i v sexuální oblasti,“ varuje psycholožka.
 
Oddělení sociálně právní ochrany dětí MěÚ v Náchodě může proti matce zasáhnout. „Budeme sledovat, zda respektuje naše upozornění a odbornou pomoc pro dítě zajistí. Pokud by se k celé věci stavěla jako dosud, hrozí jí pokuta až 20 tisíc,“ říká sociální pracovnice Borská.
Případ se může dostat i k soudu „Ten může v krajním případě matce zajištění péče pro dítě nařídit,“ dodal Svoboda z Amalthey. Matce hrozí i trestní stíhání. „Pokud by se prokázalo, že péči o svou dceru v tomto směru zanedbává, hrozí jí za trestný čin ohrožování výchovy až dva roky vězení,“ uvedla státní zástupkyně Flídrová.
 
Jiří Máslo