Průměrná chata či chalupa v Česku je dnes k mání přibližně za 2,6 milionu korun. Ještě na konci minulého roku to přitom byly 3 miliony. K významnému poklesu cen došlo v téměř všech lokalitách, někde ceny padají už dvě čtvrtletí. Vyplývá to z dat inzertního portálu a novin Annonce, které má Deník exkluzivně k dispozici.

„Do poklesu cen promluvila i v čase se zvyšující úroková míra, která každému zájemci o hypotéku zásadně zdražuje pořízení jakékoliv nemovitosti. Jako první se tak pochopitelně ustupuje od nákupu rekreačních nemovitostí,” vysvětluje obsahový manažer Annonce Miroslav Václavík. Lidé proto podle něj v současné době raději spoří a nepouštějí se do nových nákupů.

Současné ceny jsou přitom stále na míle vzdálené těm, za které se rekreační nemovitosti prodávaly před pěti lety. Na začátku roku 2018 se česká chalupa nabízela průměrně za 1,2 milionu korun. K největšímu skoku došlo v roce 2021, kdy lockdowny a karantény ukázaly výhody bydlení na venkově, přitom energie i hypotéky zůstávaly levné. Průměrné ceny chat tehdy za pouhých 12 měsíců vyskočily o téměř 800 tisíc korun.

Drahé Liberecko

Nejvýše se vyšplhaly v Libereckém kraji. Ten, ač malý rozlohou, má na svém území několik vyhlášených přírodních oblastí – Krkonoše, Jizerské hory i Český ráj. Ačkoli i zde se v posledním půlroce nabídkové ceny chalup propadly, stále zůstávají s průměrem 4,3 milionu korun nejvyšší.

Na první pohled překvapivě vychází levněji chata v okolí Prahy s průměrnou cenovkou 3,1 milionu korun. Má to ale háček. Chatky u Sázavy, na Křivoklátsku či Kokořínsku bývají o poznání menší než ty v Sudetech, v průměru mají jen 47 metrů čtverečních. Za cenu rekreačního stavení ve Středočeském kraji si tak lze pořídit dvakrát větší objekt v jižních Čechách.

close Chalupa - Ilustrační foto info Zdroj: Shutterstock zoom_in Chalupa - Ilustrační foto

Cenově nejdostupnější pak zůstávají chalupy v Karlovarském, Pardubickém a Zlínském kraji. Prodávající za ně chtějí v průměru 2,2 milionu korun, přičemž na Karlovarsku je za tu cenu k mání domek o ploše téměř sto metrů čtverečních.

Analýza datové redakce Deníku je založena na údajích z více než 11 tisíců inzerátů uveřejněných na portálu Annonce od začátku roku 2018 do konce února 2023. Vzhledem k proměnlivé velikosti a struktuře nabídky v jednotlivých krajích mohou být údaje za některá čtvrtletí mírně zkreslené. Ovlivnit je může například několik opakovaně nabízených velmi drahých objektů. Třebaže je tedy nutné brát jednotlivá čísla s rezervou, celkový trend a dlouhodobé rozdíly mezi kraji platí.