Ve skutečnosti jsou Češi docela šťastní lidé. Když měla tisícovka tuzemských respondentů v rámci průzkumu World Happiness Report 2023 ohodnotit kvalitu svého života na stupnici od nuly do deseti, skončil průměr na hodnotě 6,85. Češi jsou tedy podobně šťastní jako třeba Britové nebo Francouzi a spokojenější než Slováci, Poláci, Maďaři, ale třeba i Italové či Španělé.

A mají k tomu nejeden důvod. Navzdory letošnímu poklesu o pět příček v důsledku ruské agrese na Ukrajině patří Česko na žebříčku Globálního indexu míru nadále k nejbezpečnějším zemím světa i Evropy.

Ačkoli většina obyvatel české kotliny ještě pamatuje doby, kdy za pokus o útěk ze socialistického ráje hrozilo přinejmenším vězení, dnes se zde dýchá mnohem volněji. Institut Cato ohodnotil míru svobody v Česku známkou 8,6. Od nejsvobodnějších Švýcarů tak Čechy na desetibodové stupnici dělí jen půl bodu.

Česko je nejen mírumilovné a svobodné, ale také demokratické. „Dopad pandemie koronaviru polevil a občané se dočkali návratu osobních svobod. Nejvýraznější zlepšení zaznamenaly Polsko, Česká republika a Slovinsko,“ napsali autoři nejnovějšího Indexu demokracie z organizace The Economist Intelligence Unit. Země tak v žebříčku poskočila o čtyři pozice a mezi postkomunistickými státy má nejblíže (konkrétně pouhé tři setiny bodu) k tomu, aby mohla být zařazena do kategorie „plné demokracie“.

Lichotivé statistiky

Vysokou kvalitu života v tuzemsku potvrzují i další data. Index lidského rozvoje, který sestává z délky života, přístupu ke vzdělání a příjmu jednotlivců, má v případě České republiky hodnotu 0,89, přičemž teoretické maximum je 1,00. Plných 9984 z deseti tisíc českých novorozenců přežije kritické první čtyři týdny, což je o poznání více než v západoevropských zemích. A bez práce je jen 2,7 procenta Čechů, zatímco v eurozóně činí míra nezaměstnanosti 6,4 procenta.

O tom, kde se dobře žije, možná nejlépe vypovídá migrační saldo, tedy „hlasování nohama“. V roce 2021, který ještě nebyl ovlivněn exodem Ukrajinců, se z Česka podle údajů Českého statistického úřadu vystěhovalo 19 tisíc osob. Nově příchozích bylo přes 69 tisíc, takže díky stěhování se počet obyvatel v zemi zvýšil o bezmála 50 tisíc.