Houby a s nimi houbaři se na konci prázdnin konečně dočkali vydatnějších srážek. Houbařská mapa, kterou připravuje Český hydrometeorologický ústav, se na pár místech zazelenala, což znamená ideální podmínky pro růst. Naděje na plné košíky tak svítá v Orlických horách, ve Frýdlantském výběžku, u Železné Rudy a Horního Dvořiště, ale také na Jesenicku a na Ostravsku. Naopak na západě Čech, v Polabí či na Zlínsku hrozí, že nenajdete ani prašivku.

Zatím nic moc

„Nyní rostou hlavně houby na trávnících, jako jsou žampiony, bedly a špičky,“ uvedl předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa. V uplynulých dnech mykologové zaznamenali v některých lokalitách také hřibovité houby, dosavadní průběh sezony ale hodnotí jako slabý.

„Deště po Medardu napomohly, ale jen nakrátko. Zatím to není žádná sláva. Celkové hodnocení sezony ale bude možné až na konci října,“ připomněl. Teplo a sucho, kterými se vyznačují poslední roky, houbám nesvědčí. „Zvyšující se teploty spojené s klimatickou změnou zvyšují výpar, a tím snižují množství vody,“ vysvětlují meteorologovés tím, že v budoucnu bude tento jev nejspíš častější.

Za hranicemi pozor

Houbaři, kteří za úlovkem zamíří za hranice, se musejí mít na pozoru. Jak ukazuje projekt Evropa v datech, zejména v západní Evropě není možné odnést si z lesa libovolné množství. Omezení platí i v Rakousku a v Německu. V Nizozemsku je sběr hub dokonce úplně zakázán.