Volnočasové aktivity a turismus tvoří jednu z devíti skupin ukazatelů, které autoři výzkumu hodnotili. „Možnosti, kam lidé mohou jít v blízkosti svého bydliště za kulturou nebo sportem, určitě patří k zásadním součástem toho, jak vnímáme kvalitu místa, v němž žijeme,“ je přesvědčen ředitel projektu David Pavlát.

„Obyvatelé Olomouckého kraje mohou v přepočtu na tisíc obyvatel využít nejvíce nejrůznějších sportovních klubů, celorepublikově nadprůměrná je tu také návštěvnost vzdělávacích kurzů i kulturních a zábavních akcí, výstav a expozic v muzeích a galeriích,“ vyjmenovává Pavlát důvody, které Olomoucko vynesly až na vrchol.

Na druhém místě skončil s minimálním odstupem Královéhradecký kraj. I tady lidé chodí hodně do knihoven, navíc se hojně účastní vzdělávacích kurzů. Mezi tisícovkou obyvatel Královéhradecka je průměrně více než 21 členů Sokola, což je nejvyšší podíl v republice. Bronz patří Vysočině, například díky tomu, že zde lidé s oblibou chodí do muzeí a galerií.

Na opačném konci žebříčku skončil severozápad Čech. Na Ústecku lidé chodí zřídka do knihoven, obyvatelé Karlovarska zase neláká Sokol, sportovní kluby, kulturní akce na hradech a zámcích ani vzdělávací kurzy.

Již dvanáctý ročník srovnávacího výzkumu Místo pro život, jehož je Deník mediálním partnerem, hodnotí kvalitu života v jednotlivých krajích a v Praze. Projekt srovnává desítky statistických ukazatelů. Součástí hodnocení je také dotazníkové šetření mezi obyvateli jednotlivých krajů zaměřené na spokojenost s životními podmínkami. Kategorie Volnočasové aktivity a turismus se do projektu vrátila po roční pauze vynucené pandemií koronaviru.