Traktory zemědělců na Ukrajině, která je nazývána obilnicí Evropy, jsou nyní vidět zejména při odtahování ruské vojenské techniky. Pokud se situace výrazně nezklidní a tamní zemědělci nezasejí, či později nesklidí, hrozí výrazný úbytek obilí na celosvětovém trhu.
Experti ale uklidňují, že konkrétně Česku nedostatek potravin nehrozí.
Obilí je a bude dost
Například obilí tuzemští zemědělci v posledních letech pravidelně vypěstovali víc, než kolik se ho v zemi spotřebovalo. „Obavy z nedostatku potravin mít nemusíme. Většina mlýnů má dostatečné zásoby až do další sklizně, navíc jsme u obilovin dlouhodobě soběstační,“ uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula po jednání resortního krizového štábu.
Z poslední dostupné Zprávy o stavu zemědělství České republiky za rok 2020 vyplývá, že zmíněného obilí se v zemi vyprodukuje o polovinu více, než sami spotřebujeme, mléka o třetinu víc a cukru o čtvrtinu víc. „S výjimkou například prasat, drůbeže, vajec, ovoce, zeleniny a brambor míra potravinové soběstačnosti u hlavních komodit převyšovala sto procent,“ píší autoři zprávy.
Nejhůře na tom bylo Česko ve zmíněné čerstvé zelenině, které zemědělci vypěstovali jen necelé dvě pětiny z potřebného množství.
Chleba se dováží
Přestože v obilí je země výrazně soběstačná, neplatí to už pro namletou mouku či pekárenské výrobky. Třeba v případě chleba se jedná o soběstačnost podle dat Českého statistického úřadu jen z osmapadesáti procent.
„Z pekárenských výrobků se k nám hodně dováží zamražené zboží, které se následně rozpéká v marketech,“ vysvětlil děkan Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity Josef Soukup. „Jedná se o jakýsi reexport, protože vyvážíme obilí a zpět se vozí tyto výrobky,“ dodal.
Bude dráž
Válku Češi pocítí v cenách potravin. Třeba mouka stála už v únoru o čtvrtinu víc než před rokem. A experti očekávají další zdražování jídla.
Problémem jsou rostoucí ceny energií, hnojiv a dalších vstupů zemědělců, které se velmi pravděpodobně promítnou do cen potravin.