Každé dvě minuty v loňském roce vyjela ze základny jednotka požární ochrany. Každý desátý výjezd pak na hasiče čekal boj s plameny. Podle statistik Hasičského záchranného sboru České republiky (HZS ČR) se loni profesionální požárníci utkali s více než sedmnácti tisíci požáry.
Oproti roku 2022 se jedná o zhruba patnáctiprocentní pokles výjezdů, ve srovnání s předchozími dvěma lety však lze pozorovat mírný nárůst. Právě rok 2022 byl navíc kvůli horkému, suchému létu a požáru v Českém Švýcarsku nadprůměrný.
Příroda se po ničivém požáru v Národním parku České Švýcarsko vzpamatovává rychleji, než se čekalo:
Také usmrcených osob bylo loni méně. U požárů zemřelo 105 lidí, z toho 83 v přímé souvislosti s řádícím živlem. Více než 14 tisíc lidí hasiči kvůli plamenům evakuovali, asi 1400 pak vyloženě zachránili. Nejvíce požárů na tisíc obyvatel pak zaznamenali v okresu Plzeň-město.
Nejčastější příčinou požárů byla lidská nedbalost, například kouření či vznícení potravin při vaření, nebo technická závada. Skoro čtvrtina případů pak svého viníka nemá. Úmyslně lidé způsobili přes osm set požárů.
Více než pět a půl tisíce výjezdu požárníků mířilo do domácností. Do těch jsou zařazeny nejenom domovy, ale také pergoly, popelnice, zahrady nebo auta. Podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky přitom k požárům dochází nejčastěji kvůli nevhodné manipulaci s ohněm, při vaření nebo při nabíjení elektroniky. „Velkou prevencí je mít nainstalovaný hlásič požáru, který stojí jen pár stokorun. Začínající požáry se navíc dají velmi rychle zastavit například pomocí hasicího spreje, který dokáže uhasit i elektroinstalaci,“ poradil Kavka.
Správně pojištěných domovů je málo
V roce 2022 přišli kvůli nepojištěným požárům domácnosti i firmy podle České asociace pojišťoven (ČAP) o 1,7 miliardy korun. Svou nemovitost má totiž pojištěno jen asi 55 procent lidí. Podle odbornice na neživotní pojištění ČAP Lenky Slabejové jsou navíc často problémem i nedostatečné pojistky.
„Hodnota domácností i nemovitostí roste, a rostou tak i způsobené škody. Je proto třeba dbát na správnou výši pojistných částek, aby nedocházelo k podpojištění, tedy situaci, kdy pojistná částka není aktualizovaná a neodpovídá skutečné hodnotě majetku,“ upozornila.
Jak svou práci vidí mluvčí hasičů? Přečtěte si text:
Správně pojištěná je podle analytiků jen třetina pojištěnců, patnáct procent smluv přitom dosahuje dokonce padesátiprocentní a vyšší úrovně podpojištění. Na zvyšování hodnoty majetku mají vliv stoupající ceny stavebního materiálu, práce i inflace. „Výše pojistné částky by měla vždy být nastavena tak, aby v případě nenadálé události bylo možné nemovitost z pojistného plnění znovu postavit,“ dodala Slabejová.
Za odpovídající skutečné hodnotě přitom považují své pojištění téměř dvě třetiny lidí, čtvrtina z nich však pojistku nikdy neaktualizovala.