Ačkoliv má stále více rodin hluboko do kapsy, Češi myslí také na pomoc druhým. Ukázala to i letošní Tříkrálová sbírka. Tento rok se v ní vybralo o zhruba 20,5 milionu korun více než v loňském roce, a letošní sbírka je tak rekordní. Největší zásluhu na tom mají dobrovolníci s pokladničkami, peníze se ale sbírají též online či pomocí dárcovských sms. Do sbírky jde i výtěžek z Tříkrálového koncertu.

Tradičně štědří jsou lidé na venkově. „Obecně můžeme říci, že více přispívají lidé v malých obcích, ale neplatí to samozřejmě všude. Více se vybírá také tam, kde je větší rozsah služeb charity v daném regionu,” nastínila hlavní koordinátorka Tříkrálové sbírky Gabriela Víšová. 

Podle Víšové jde obecně nejvíce prostředků ze sbírky na zdravotní a sociální služby. Vybrané peníze tak podpoří například pečovatelské služby, služby pro důchodce, zařízení pro děti a mládež, azylové domy nebo hospicovou péči.

Na dobrou věc

Jednotlivé charity už také zveřejnily záměry, kam poputují peníze z letošní sbírky. Celkově jde o šest stovek projektů. Přesná částka, která na ně půjde z Tříkrálové sbírky, je však zatím orientační.

Ze získaných peněz se budou radovat například v Domě léčby bolesti s hospicem sv. Josefa v Rajhradě, další část výtěžku pomůže Charitě Beroun pokrýt náklady na provoz terénní služby, Městská charita Plzeň ze sbírky zaplatí provoz tísňové linky pro seniory a osoby se zdravotním postižením.

Vybrané peníze se vždycky rozdělují podle pevně daného klíče - dvě třetiny vybraných peněz jdou místním charitám, které je vykoledovaly, 15 procent putuje na velké diecézní projekty, desetina je určena na mimořádné události a do zahraničí, 5 procent jde Charitě ČR a 5 procent jsou zákonné režie sbírky.

Tříkrálovou sbírku pořádá Charita ČR. Sbírka vznikla v roce 2000 v Olomoucké arcidiecézi a už následující rok začali chodit koledníci po celém Česku. Za celou dobu jejího trvání si charity rozdělily dohromady už téměř 1,9 miliardy korun. Ačkoli koledníky s pokladničkami potkáme jen v lednu, do sbírky lze přispívat celoročně.