Svatomartinské trhy doprovodí kováři i bubenická show
KDY: 11. a 12. listopadu
KDE: Hradec Králové

Ani letošní jedenáctý listopad nebude výjimkou a bílý kůň coby symbol přicházející zimní turistické sezóny doveze v pátek ve čtyři hodiny Martina opět pod Bílou věž. Již od dvou hodin budou ve stáncích k prodeji i ochutnávce svatomartinské rohlíčky, svatomartinské víno a mnoho dalších tradičních lahůdek i adventních inspirací. Pohled nejen na historické centrum města z Bílé věže bude možný od dvou do osmi hodin za poloviční vstupné (poslední prohlídka se uskuteční v sedm hodin). O půl čtvrté odstartují bubeníci program na pódiu pro všechny věkové generace. V doprovodném programu budou i ukázky kovářského řemesla, volné prohlídky kaple sv. Klimenta a katedrály sv. Ducha v doprovodu varhan. Děti, které nesou křestní jméno Martin či Martina, se mohou svézt na bílém koni.

Tradiční Martinské trhy se pak uskuteční v sobotu 12. listopadu v budově Adalbertina a přilehlém okolí v Žižkových sadech od 9 do 16 hodin. Na trzích si budete moci zakoupit keramiku, vánoční ozdoby, prostírání a dekorace, malované sklo, výrobky ze dřeva, kůže, proutí, skla, kovu, včelího vosku, vitráže, svíčky, batiku, patchwork, drobné i větší dárky z přírodních materiálů a další výrobky lidové tvorby. Nebudou chybět ani textilní a dřevěné hračky, polštářky, čepice, šátky, kabelky, kapsáře, aranže z přírodních materiálů, šperky a bižuterie a kupa drobností jen tak pro radost.

Festival Cinema Open přinese 9 hodin filmů, animační dílny a nové technologie
KDY: 11. a 12. listopadu
KDE: Hradec Králové

Letošní 13. ročník festivalu audio-vizuálního vzdělávání Cinema Open i letos přináší nejlepší soutěžní filmy, ukázkové hodiny filmové výchovy, animační a filmařské dílny, ale také příležitost vyzkoušet si různé televizní a filmové technologie v praxi. Během dnů 11. a 12. listopadu chystá Centrum uměleckých aktivit bohatý program v Bio Central i ve svých prostorách v Tomkově ulici. Účastnit se mohou jak úplní začátečníci a nadšenci, tak i tvůrci začínající i zkušení.

„V tomto roce se podařilo program připravit tak, abychom nejlépe dostáli jednomu z hlavních cílů naší organizace, tedy podpoře uměleckého vzdělávání. Letošní 13. ročník festivalu dává prostor nejen filmovým profesionálům a debutujícím tvůrcům, ale také studentům a zájemcům o filmovou tvorbu. Snažíme se také představit pedagogům soudobé trendy na poli AV edukace,“ zve na Cinema Open ředitelka Martina Erbsová z hradeckého Centra uměleckých aktivit.

Páteční program se bude odehrávat už od rána v Bio Central. Během dopoledne Cinema Open nabídne pestrý program hlavně žákům II. stupně ZŠ a středoškolákům. Součástí dopoledního programu je i ukázková hodina filmové výchovy a prezentace připravované učebnice Filmouka. Událost bude pokračovat až do pozdního večera projekcemi krátkých filmů. V 21 hodin se uskuteční slavnostní vyhlášení výsledků filmové soutěže, do které se mohli hlásit filmoví tvůrci svá díla, která ohodnotila odborná porota ve složení profesionální kameraman a steadicam operátor Jaromír Kalina, režisérka a scenáristka Zuzana Dubová a režisér a fotograf Radek Habada. Celý páteční program vyvrcholí ve 22 hodin promítáním českého sci-fi režiséra Jiřího Pichla Trosečníci v galaxii Kappa.
Kompletní program festivalu: https://www.cuahk.cz/obory/film/cinema-open.

Farmářské trhy plné kvalitních a čerstvých potravin
KDY: 12. listopadu
KDE: Hradec Králové

V sobotu 12. listopadu můžete u Obchodního centra Atrium mezi 8. a 12. hodinou ochutnávat a nakupovat kvalitní a čerstvé potravinářské výrobky nejen z hradeckého regionu. Na trzích najdete stánky se širokým sortimentem zboží. Budete moci vybírat z nabídky uzenářských výrobků, domácích mlékárenských výrobků, mnoha druhů chleba a pečiva a dalšího zboží. Své výpěstky a výrobky budou prezentovat sami producenti, kteří kladou ve své činnosti důraz především na kvalitní suroviny, ekologický způsob zemědělství a tradiční způsoby zpracování zdravotně nezávadných surovin bez použití konzervantů a jiných aditiv. Na další trhy můžete vyrazit 26. listopadu.

Sousedské setkání zve k procházce a tvoření na Malém náměstí
KDY: 13. listopadu
KDE: Hradec Králové

Tento rok se na Malém náměstí uskutečnilo již pět sousedských setkání s procházkami po stopách studenta Karla Čapka. Poslední letošní se uskuteční už v neděli 13. listopadu. Komentovaná procházka začne u kašny ve 14 hodin, od 15 hodin se náměstí promění v tvořivou dílnu, kde si budou moct návštěvníci vyrobit vlastní lampičku na svíčku, kterou si pak odnesou domů. Chybět nebude ani pojízdná knihovna, karetní hry nebo drobné občerstvení.

„V letošním roce jsme se snažili oživit prostor Malého náměstí a seznámit místní i příchozí s náměstím jako prostorem pro odpočinek, ale i hru a setkávání. Prostor tu dostali šachisté, hudebníci i výtvarníci. Zároveň jsme prostřednictvím komentovaných procházek seznamovali návštěvníky s příběhem mladého Karla Čapka, spisovatele, který v Hradci studoval a zažíval první lásky a drobné rebelie,“ připomíná minulá setkání Ilona Mach z projektu Divá bába.

Farmářské trhy martinské ozdobí doudlebský zámek
KDY: 13. listopadu
KDE: Doudleby nad Orlicí

V neděli 13. listopadu můžete zavítat na zámecké trhy v Doudlebách nad Orlicí. Na trzích najdete stánky se širokým sortimentem zboží. Budete moci vybírat z nabídky uzenářských výrobků, domácích mlékárenských výrobků, mnoha druhů chleba a pečiva a dalšího zboží. Nebudou chybět sladké dobroty včetně martinských rohlíčků.

Svatomartinské trhy zavítají do Rychnova nad Kněžnou
KDY: 11. listopadu
KDE: Rychnov nad Kněžnou

Svatomartinské trhy v Rychnově nad Kněžnou se uskuteční 11. listopadu na Starém náměstí od 14 do 19 hodin a na Poláčkově náměstí od 16 hodin. Návštěvníky potěší průvod svatého Martina, martinská vína, zabijačka, martinská husa, trdelníky a spousta dalších dobrot. Trhy doprovodí stánky šikovných řemeslníků. Vstup zdarma.

Kvasiny rozveselí Svatomartinský průvod
KDY: 13. listopadu
KDE: Kvasiny

Svatomartinský průvod v Kvasinách se uskuteční 13. listopadu od 16.30 hodin. Průvod odstartuje od základní školy a skončí u hasičské zbrojnice. Návštěvníci se mohou těšit na teplé nápoje a martinské rohlíky.

Pacifická hřebenovka očima Moniky Benešové
KDY: 14. listopadu
KDE: Rychnov nad Kněžnou

Na Pacifickou hřebenovku se ročně vydá několik tisíc lidí, ale dokončí ji jen přibližně desetina z nich. Monika Benešová patří mezi ně. A to byla ještě před nedávnem bledou pacientkou s vážnými zdravotními potížemi a psychickými problémy. Přesto se rozhodla změnit život a splnit si sen – projít pěšky celou Ameriku. Postavila se nemoci, poušti, omrzlinám, medvědům i pumám, které potkávala, když putovala sama divočinou. Pacifická hřebenovka ji tvrdě zkoušela. Naučila ji ale nevzdávat se. Přijďte si vyslechnout zajímavý příběh do Městské knihovny Karla Poláčka v Rychnově nad Kněžnou v pondělí 14. listopadu v 18 hodin.