Region Slezská brána letos vydal novou kapesní mapu, na níž je zakresleno téměř sto dřevěných staveb, především kostelů, kaplí a zvoniček, Frýdecko-Místecka, Frýdlantska a okolí. Na mapě se mimo jiné nachází i kostel sv. Prokopa a Barbory v Kunčicích pod Ondřejníkem.

Každou neděli sem zavítá kolem padesáti návštěvníků. „Vždycky jdeme jen kolem, ale dneska jsme si všimli, že je tu otevřeno. Je krásný,“ říkají manželé Ambrosovi, kteří mají nedaleko chatu.

Kostel sv. Máří Magdalény ve Velharticích.
Strašidelná místa na Klatovsku: chalupa vraha i obličej ve štítu kostela

Dominantou interiéru dřevěného kostelíku je bohatě vyřezávaný ikonostas. „Jde o soubor řeckokatolických ikon, které jsou uspořádány do pěti pater. Jsou zde zachyceny například výjevy z Nového a Starého zákona,“ popisuje průvodce Jáchym Šebela, jehož prapradědeček se zasloužil o převoz kostela právě do Kunčic pod Ondřejníkem. 

Do prostor ruského kostelíku mohou zájemci nahlédnout každou neděli odpoledne díky projektu Otevřené chrámy, jehož cílem je zpřístupnit veřejnosti některé z církevních památek po celém Moravskoslezském kraji.

Nově opravený dřevěný kostel v Řepištích:

„Kostelík je otevřený také každou středu od tří do šesti v rámci projektu Sedm obcí – sedm dní v týdnu,“ dodává starostka Kunčic Michaela Šebelová.

Dřevěný, původně řeckokatolický kostel sv. Archanděla Michaela se nacházel v obci Hliňanec na Podkarpatské Rusi. Po první světové válce už však nebyl využíván a jeho zchátrání zabránil ředitel báňské a hutní společnosti Eduard Šebela, který jej rozebral a převezl na území tehdejšího Československa. V létě roku 1931 byl kostel zasvěcen sv. Prokopu a Barboře, patronům horníků.

Přímou linku z Wałbrzychu do Adršpachu polští turisté zatím nevyužívají na plnou kapacitu. V meziročním srovnání jich rapidně ubylo. V Adršpachu tak zatím jednoznačně převažují domácí turisté.
Přeshraniční turismus se probouzí nesměle, Poláci se do skal zatím nehrnou

Z Kunčic pod Ondřejníkem také vede řada různých tras, které vybízí k procházkám. Obec vydala mapu, na níž vyznačila celkem šest vycházkových okruhů, jež turisty provedou okolní krajinou. Ta jim nabízí nádherné výhledy na Ondřejník, Radhošť, Kněhyni nebo Skalku, odkud startují paraglidisti.

Po medvědích tlapkách v Beskydech:

Výlet lze zdárně zakončit u půllitru dobrého piva v místním pivovárku Ogar, anebo mohou návštěvníci ochutnat vyhlášený bramborový placek v Hospůdce na Maraláku. Na večeři si mohou také zajít i do nedaleké restaurace Skalka, která příští rok oslaví 110 let od svého vzniku.

Tereza Liczmanová