Rakousko jako destinace pro dovolenou na kole má několik výhod: leží blízko a je to sázka na jistotu. „V Rakousku čekají na mountainbikery rozmanité traily a krajina, kde si užijete spoustu zábavy i na horském elektrokole. Rakouské cykloregiony jsou stejně rozmanité jako země sama: bikerům nabízí možnost vydat se na půldenní, denní nebo vícedenní túry přes vysoké hory nebo mírné kopce.“ slibuje portál Austria info.

Bike-region Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn:

| Video: Youtube

Region e-biků: Salcburský Saalachtal

Na pomezí mezi Salcburskem, Tyrolskem a Bavorskem uprostřed regionu Pinzgau leží oblast Salcburský Saalachtal se strmými horskými stěnami, malebnými horskými pastvinami a horskými peřejemi. Každý, kdo rád objevuje hory a údolí v sedle kola, najde v Salcburském údolí ideální podmínky. Je dobře známé zejména milovníkům horských kol.

Salcburský Saalachtal
480 km tras pro horská kola
100 půjčoven e-biků
24 dobíjecích stanic
8 ubytování u „bike specialistů"

Pokud chcete hory prozkoumat pohodově, můžete je projet na elektrickém horském kole, ale na své si zde přijdou i vyznavači downhillu a milovníci dobrodružství.

Region nabízí 480 kilometrů značených  cyklostezek, stovku půjčoven elektrokol, 24 dobíjecích stanic i cyklistickou dopravu lanovkou. Zájemci se mohou vydat na cyklovýlet s průvodcem. „Se zkušenými průvodci objevíte ta nejkrásnější a nejpozoruhodnější místa a zvládnete jakoukoli trasu bez ohledu na to, jak je náročná, díky správným tipům na techniku,“ píše web Lofer.

Ale i průměrně zdatní cyklisté se dnes s elektrokolem dostanou na  horách i do míst, kam v minulosti mohli jen vrcholoví sportovci.

Své kolo navíc můžete nechat doma, protože v zdejších půjčovnách si půjčíte elektrokola a přívěsy. Někteří zdejší provozovatelé nabízejí službu jízdy bez zavazadel. Ráno vyrazíte na výlet jen s batůžkem, a než dorazíte do místa dalšího ubytování, budou tam vaše zavazadla přepravena.

Malí cyklisté zde mohou vyrazit na speciální cyklotúru pro děti. Trvá asi 2,5 hodiny a nabízí pohled na soutěsky a zkameněliny, geologickou stezku, odpočinek u vody i občerstvení.


Nahrává se anketa ...

Stoneman Taurista: Alpská túra přes hory a doly

Trasa okruhu Stoneman Taurista vede přes vrchol Hochgründeck, po hřebeni hory Aigenberges a dál směrem k hoře Rossbrand vysoké 1768 metrů. Poté cesta pokračuje směrem na jih k horské chatě Oberhütte. Okružní túra přes Obertauern vede přes 2110 metrů vysoký královský výstup do údolí Salzburger Sportwelt. Na kruhové trase Stoneman Taurista je sedm checkpointů, které je nutno projít.

Délka: 123 km
Převýšení: 4500 metrů
Cesty: zpevněné a lesní, po loukách; singletrail: asfalt
Zvláštnost: 360° panorama
Časová náročnost: 1 až 3 dny

„Na horském kole zdoláte několik vrcholků a projedete přes idylické horské pastviny, kolem tradičních horských chat a skrze husté lesy,“ uvádí web Austria info.

Bikery po cestě potěší nádherná vyhlídka na hoře Rossbrand, která nabízí ohromující třistašedesátistupňový panoramatický rozhled, překročení alpského průsmyku, šedesát metrů vysoký vodopád a výhled na nejvyšší vrcholky Alp.

On-line magazíny Deníku.cz včetně článků o cestování jsou i součástí FB Deník Styl. Zkuste jej, ať vám nic neunikne.

close Facebook Deník Styl info Zdroj: Vltava Labe Media zoom_in Facebook Deník Styl.

Štýrsko: na kole pohádkovou krajinou

Štýrsko je oblast pestrá cyklisticky, krajinářsky i kulinářsky. Zatímco zalesněné kopce východního Štýrska nabízejí dobrodružné túry, oblast Salzkammergut-Ausseerland je rájem horských kol a malebný jih země vede cyklisty mezi vinicemi.

Štýrsko, které je považováno za rakouské lahůdkářství, své hosty navíc rozmazluje výbornou gastronomií.

Pro horskou cyklistiku je vhodná například oblast Ausseerland Salzkammergut, která nabízí rozmanité túry všech stupňů obtížnosti mezi Dachsteinem a Totemem a provede cyklisty krásnou přírodní krajinou s výhledy na hory a kolem četných jezer.

Během etapy z Bad Aussee do Altaussee si mohou vychutnat například panoramatický výhled v lese Sarstein, odkud uvidí Loser, Sandling a ledovec Dachstein, cestu kolem jezera Ödensee, nebo divokou a romantickou vodní nádrž Salza, kde si mohou odpočinout.

„Jakmile dorazíte k jezeru Altaussee, je těžké pokračovat v cestě, protože tato oblast je skutečným historickým a kulinářským skvostem s krásnou přírodou v okolí,“ píše web Steiemark.

Srdce vyznavačů horských kol a šotoliny rozhodně rozbuší trasa Remschniggalm Tour, která spojuje sport, víno a alpské zemědělství. Remschnigg Alm je nejjižnější obhospodařovaná alpská pastvina ve Štýrsku a nachází se uprostřed vinařské oblasti jihozápadního Štýrska. „Tato cyklotúra tak umožňuje milovníkům horských kol zažít oba světy v rámci jedné cesty,“ upozorňuje portál Regio.outdooractive.

Hochkönig ze sedla bicyklu

Region Hochkönig je mezi miloníky alpské horské cyklistiky proslulý značenými cyklotrasami s krásnými výhledy i akčními flowtraily, úchvatnou přírodou s divokými skalními stěnami, hustými lesy, úzkými horskými průsmyky a alpskými loukami, ale také také perfektními podmínkami a zázemím pro cyklisty.

Místní návštěvníkům obzvláště doporučují ii-Tour, krásnou a přitom snadnou túru na horských kolech, během níž dokonale poznají krásy regionu v okolí Hochkönigu, hory vysoké 2941 metrů. Trasa dlouhá 123 kilometrů vás provede vesnicemi Maria Alm, Dienten a Mühlbach a zavede vás k chatám a k nádherným vyhlídkám.

Lidé se mohou vydat na cyklotúru i se zkušeným průvodcem, a také zde můžete svěřit svá zavazadla k přepravě a vydat se na výlet „nalehko“, tedy jen s malým batůžkem.

Na cestách se můžete občerstvit typickými rakouskými pochoutkami té nejvyšší kvality. Ať už to budou vydatné Brettljause, tedy svačina na prkénku s regionálními produkty: sýrem, slaninou, chlebem a zeleninou, lahodné tvarohové knedlíky nebo sladký Kaiserschmarrn – císařský trhanec.