Jak vypadá nejmenší funkční věznice světa:

| Video: Youtube

Nejmenší vězení na světě se nachází na malém ostrůvku Sark, který je součástí Normanských ostrovů v Lamanšském průlivu mezi Velkou Británií a Francií. Na ploše necelých čtyř kilometrů čtverečních zde žije něco kolem 500 obyvatel.

Jak vězení na ostrově Sark vypadá

Vězení na ostrově Sark je bytelnou kamennou stavbu, která má v sobě dvě cely o velikosti zhruba 2x2x3 metry. Cely od sebe dělí chodba procházející celou délkou budovy.

„Veškerý komfort pro vězně zde představuje postel s dřevěnými lamelami, na které je položena tenká a jen stěží pohodlná matrace,“ přiblížil stavbu britský zpravodajský web Daily Mail. A navíc cela nemá žádná okna.

Naštěstí, alespoň z pohledu vězňů, zde mohou podle soudních pravomocí udělených pro ostrov už v roce 1583 trestanci strávit pouze dva dny, jak se píše na oficiálním webu ostrova. Po nich jsou propuštění na svobodu, anebo v případě spáchání závažnějšího trestu putují do jiné, podstatně větší věznice.

close Letecký pohled na ostrov Sark, kde se nejmenší věznice nachází. info Zdroj: Wikimedia Commons, Phillip Capper, CC BY 2.0 zoom_in Letecký pohled na ostrov Sark, kde se nejmenší věznice nachází.

Z historie nejmenšího vězení na světě

Podle všeho nejmenší věznice světa současnosti byla postavena v roce 1856. Jako první si zde trest odpykala služka. „Protože své paní ukradla kapesníček,“ uvedl Daily Mail.

Vězení nemá žádná okna:

Podle některých legend byla z temných prostor natolik vyděšená, že se nakonec nad ní smilovali. Mohla tak alespoň zůstat u otevřených dveří a celý trest tak strávit v blízkosti jiných žen, které za ní k věznici přišly.

Ale rozhodně ne všichni vězni zde byli umístěni za malichernost. Například v roce 1990 v temnici skončil jaderný fyzik Andres Gardes, který se slovy, že je dědicem ostrova, s pomocí poloautomatické pušky ohrožoval tamní obyvatele. Jenže narazil na strážníka, který jej profesionálně zpacifikoval, jak uvedl místní web The Sark Estate.


Nahrává se anketa ...

Zápis v Guinessově knize rekordů

Vězení, které je zapsáno i v Guinessově knize rekordů, je dodnes zcela funkční. Nejčastěji v něm končí neukáznění turisté či místní obyvatelé, kteří závažně porušují pravidla slušného chování. Ale že by tam byl aspoň někdo zavřený každý den, to se říci nedá.

I když, jak se pro Daily Mail vyjádřil tamní strážce zákona Mike Fawson: „Ostrov je zaplaven zločinci. Trestné činy sahají od obchodování s drogami, násilí pod vlivem alkoholu až po řízení pod vlivem alkoholu.“