Když v roce 1953 rozhodla komunistická československá vláda o zřízení obřího vojenského prostoru, znamenalo to vysídlení pro 17 tisíc lidí a rozsudek smrti pro 65 obcí, včetně jednoho okresního města. Některé zmizely zcela, po jiných zůstaly ruiny domů, pobořené kostely a kaple, zpustlé hřbitovy nebo křížky podél tankových cest. Roku 2003 se skupina nadšenců a lokálních patriotů rozhodla zřídit těmto obcím originální památník.

Domovem se mu stal prostor před obnovenou kaplí na Vintířovském vrchu, asi 10 km jižně od Kadaně.

Z nočních prohlídek na zámku Opočno.
Šetřit se musí všude, i na zámcích. Zdražují a zkracují návštěvní dobu

„To, co vidíte v lapidáriu, je téměř maximum, co se dalo z obcí zachránit,“ popisuje Jaroslav Maier z Klubu přátel historických památek Radonice složité pátrání po artefaktech na území cvičiště. A starosta Radonic, pod něž Vintířov patří, Vladimír Valeš doplňuje: „Nechceme žádné sběratelsky zajímavé kousky. Hledáme vždy něco, co z té vsi přímo pochází a pro běžného člověka nemá cenu.“

Vydal jsem se sem jednoho adventního dne, bylo sychravo, nebe kalné a foukal ostrý vítr. Ale – k návštěvě podobných míst takové počasí tak nějak patřilo. Minul jsem polozřícený, strašidelně vypadající zámek a vydal se vzhůru ke kapli. V lese na úpatí kopce jsem potkával kamenná ostění dveří, skruž od studny, sokl božích muk nebo třeba dva stupně schodiště. Všechny „exponáty“ jsou opatřeny cedulkou s názvem zaniklé obce v češtině a němčině a letopočty, mezi nimiž sídlo existovalo.

Hnízdo kamenných lesních démonů
Jako vstup do trpasličích slují. Skalní galerie nad Liběchovem umí ohromit

Jednu z přístupových cest lemuje galerie zajímavých soch, které v nedávné minulosti vytvořili čeští i němečtí umělci. Poutníkovi ozvláštní cestu a potěší jeho oko. Já se vracel domů sice promrzlý a navlhlý, ale obohacený o poznání zajímavého a málo známého místa.

Doprava:
BUS Miřetice nebo Vintířov (oboje asi 1 km) ve všední den z Kadaně. Vlak Radonice (1,5 km)

Co vidět v okolí:
Kadaň – městská památková rezervace s hradem nad Ohří a cennými církevními památkami, zbytky hradeb. Želina – pozoruhodný románský kostel, železniční viadukt nad řekou. Úhošť – rozložitá stolová hora s výhledem a archeologickým nalezištěm, jedna z možností, kde se nacházel bájný Vogastisburg.

Co je dobré vědět:
Vintířov je zasmušile zpustlá vesnice, které pošmourné počasí vyloženě sluší. Zámek je přístupný, resp. nezajištěný, ale pokud se rozhodnete nahlédnout, buďte hodně opatrní. Hospodu mají v Radonicích, otevřeno denně 14 – 22 hod.