Druhý duben je již od roku 2008 připomínán jako Den porozumění autismu. A právě ono slovo „porozumění“ mi v tomto kontextu připadá klíčové. Nemůžu mluvit o celoživotní praxi, v oblasti péče o lidi s diagnózou PAS (porucha autistického spektra) se pohybuji teprve šest let. Ovšem i za tak relativně krátkou dobu jsem dospěl ke zjištění, že porozumět lidem s autismem je velmi složité a vyžaduje to obrovskou míru empatie. Každý je totiž úplně jiný, má svoje rituály, obsese a jinak zvládá i rizikové situace.
Vzorce terapeutického přístupu tedy leckdy selhávají, protože co funguje u jednoho dobře, druhého totálně rozloží. A právě proto je při přístupu k lidem s PAS potřeba začít od onoho porozumění - a nikdy s ním nepřestat.
Porucha autistického spektra ve své těžší formě zpravidla znamená nutnost celoživotní péče. Řada dětí s autismem dříve končila v ústavech, ale dnes jich většina žije v domácím prostředí. Taková péče přitom klade na rodiče a další příbuzné nároky, jež si těžko dokážeme představit. Jakákoli účinná pomoc má proto cenu zlata.
Avšak právě tato pomoc bývá svízelnou záležitostí. Složitým problémem bývá nejen školní docházka dětí s těžšími formami PAS, ale i jejich fungování v běžném životě. Podporu sice nabízí různé typy organizací, ty jsou však kapacitně i svým zaměřením limitované a často také příliš daleko. Přetížená rodina zabředá do stavu bezmocnosti, jež postupně vede až k sociální izolaci a vyhoření pečujících…
Jednou z organizací, které těmto rodinám poskytují podporu, je rychnovské Centrum Orion, které formou sociálních služeb centrum denních služeb a terénní asistence pomáhá přibližně stovce pečujících rodin z okolí.
V celém Královéhradeckém kraji Centrum Orion také zastřešuje aktivitu zvanou homesharing. Co je to? Jednoduše řečeno: dobrovolník-hostitel si občas (dle svých časových možností) bere na pár hodin do péče dítě či dospělého s autismem nebo i s jiným typem postižení. Věnuje se mu ve své domácnosti, jde s ním na procházku, hraje si, uvaří si s ním jídlo… Pečující rodina mezitím získá to nejcennější: trochu volného času.
Aby mohl homesharing plnit svou funkci, je nutná jedna podmínka: dostatek dobrovolníků-hostitelů. Hostitelem se přitom může stát kdokoli z nás! Stačí k tomu jen trocha volného času a chuť pomáhat tam, kde to má skutečný smysl. Protože i v okolí vašeho bydliště čekají rodiny s handicapovanými dětmi na své hostitele… Zaujal vás homesharing? Pojďte do něj s námi! Základní informace se dozvíte na www.centrum-orion.cz/homesharing, kde nás můžete i kontaktovat. Moc nám pomůže i to, když o homesharingu povíte dalším lidem, které by mohl zajímat. Děkujeme.