Sportcentrum Doubí u Třeboně je sportovním zařízením České asociace sport pro všechny (ČASPV). Svou velkou rozlohou, bungalovy a chatkami na březích Opatovického rybníka se stává místem republikových nácviků, kde se členové ČASPV připravují na hromadná vystoupení doma i ve světě.

Ve dnech 23. až 25. června se právě zde konala secvičná a generální zkouška na 17. Světovou gymnaestrádu, která se bude konat ve dnech 30. července až 5. srpna v hlavním městě Nizozemska Amsterdamu.

Nizozemsko stálo u počátku vzniku Světových gymnaestrád (World Gymnaestrada), když se před 70 lety v roce 1953 v Rotterdamu konala 1. Světová gymnaestráda (dále jen WG). WG je nesoutěžní akce zaměřená na pohyb, gymnastiku a její součástí jsou i hromadné skladby. Konají se každé 4 roky po celém světě. 9. WG, která se konala v roce 1991 v Amsterdamu se zúčastnili i cvičenci z tehdejšího Československa. Od tohoto roku se pravidelně všech světových gymnaestrád zúčastňují i členové České gymnastické federace (ČGF), České obce sokolské (ČOS) a ČASPV.

Instalace nové sochy TGM před nechanickou základní školou.
Masarykovu sochu za války zazdili do kotelny, za komunistů ale skončila v betonu

Letošní 17. WG se zúčastní z České republiky téměř 850 cvičenců a členů výpravy (ČGF 22 osob, ČOS 514 osob, ČASPV 311 osob). Vedoucí výpravy je Reneta Řehořová z ČGF.

Autoři skladby ČASPV Viléma Novotná, Iveta Holá a Jaroslav Sauer ve skladbě s názvem „Příběhy léta“ na hudbu domácích a zahraničních hitů zakomponovali cvičení žen s praporci, batůžky a karimatkou, a cvičení mužů s plastovou trubkou. Skladbou se prolínají změny rytmu a vyznačuje se náročnou choreografií. Královéhradecký kraj bude ve skladbě reprezentovat 25 cvičenců.

Cvičenci ČFG vystoupí v pódiových skladbách a cvičenci z ČOS a ČASPV předvedou svá vystoupení v programu hromadných skladeb.

Česká výprava odjíždí 27. července z Prahy, aby se následující den zúčastnili zahájení 17. WG na olympijském stadionu.

Další informace lze nalézt na webových stránkách worldgymnaestrada2023.com.

Jiří Juriček