Sedmého ročníku soutěže se zúčastnilo 254 fotografů a fotografek. Mezinárodní odborná porota vybírala z 2400 fotografií, ale na vítězi se shodla jednomyslně. Fotografií roku se stal snímek s názvem „Když medvědice brání mladé“ od slovenského fotografa Miroslava Ondruše. Technicky dokonalá emotivní momentka podle autora vznikla náhodně ve Velké Fatře při čekání na srnce.

Soutěžilo se v několika kategoriích, kromě volně žijících savců či ptáků byli zastoupeni i plazi, obojživelníci, bezobratlí, rostliny a houby nebo kategorie s názvem Krajina, Příroda v Praze a další. K vidění jsou jak dokumentační záběry a momentky, tak i kreativní snímky, často s použitím experimentálních technik.

Samotná výstava navazuje na soutěž, která byla založena v roce 2017 a je určena profesionálním, pokročilým i amatérským fotografům. Soutěž představuje a hodnotí nejlepší snímky živé přírody celého světa pořízené fotografy z České republiky a ze Slovenska. Výstava je pak sestavena jak z oceněných, tak i z dalších vybraných fotografií, které ukazují unikátní krásu zvířat, rostlin a krajiny. Hlavním cílem soutěže a výstavy je vzdělávat veřejnost a motivovat ji k ochraně ohrožené přírody. Poutavé fotografie nás nechávají nahlédnout do okouzlujících koutů přírody, ale zároveň nás vybízejí k zamyšlení nad tím, jaké výzvy před námi stojí v oblasti ochrany přírody.

Výstava je přístupná v galerii U Přívozu a to v těchto otevíracích hodinách: V pondělí od 12.00 do 18.00, v úterý od 9.00 do 15.00 hodin, ve s tředu od 12.00 do 18.00, ve čtvrtek od 12.00 do 18.00 a v pátek od 9.00 do 15.00 hodin. O víkendech je zavřeno.

Lucie Baštová

Mohlo by vás zajímat: Dvě chlupaté naděje královéhradecké policie. To jsou štěňata Garsy a Grey

Policejní kynologie v Královéhradeckém kraji má 2 nová štěňata. | Video: PČR