Žáci navštěvující každoročně tuto akci vědí, že je bude čekat báječný týden plný sportovních aktivit, soutěží o diplomy a věcné ceny, procházek po okolí a utužování přátelství. Díky paní vychovatelce Romaně Albínové, která tuto akci zorganizovala spolu se svými kolegyněmi Kristýnou Horálkovou, Petrou Jarkovou a Monikou Schejbalovou, ale i díky absolventům předměřické školy, tak děti mohly prožívat úžasné chvíle v srdci Českého ráje.

Protože nám celý týden přálo počasí, čas jsme trávili převážně venku na hřišti, kde se většina žáků věnovala sportovním aktivitám. Velmi oblíbené bylo beachvolejbalové hřiště, na kterém se každou chvíli hrála přehazovaná, na skákací bublině a lanové dráze dováděly hlavně menší děti, starší se věnovaly stolnímu tenisu a lukostřelbě. Uspořádali jsme také terénní minibiatlon, který zahrnoval běh, šplh po lezecké stěně a střelbu na terč z laserové flinty. Nechybělo samozřejmě ani skotačení v bazénu a geocaching.

Kromě hřiště jsme využili i přilehlé přírodní krasové jezírko, které je hojně využíváno pro plavbu v raftech. I letos děti řádily v ledové vodě a hrály „na babu“. Je až neuvěřitelné, že se dá na tak malém prostoru plout na třech raftech. Díky ochotě a vstřícnosti instruktora Míry, který nás měl celý týden na starosti a plnil nám někdy až neobvyklé požadavky, bylo starším dětem umožněno vydat se na řeku Jizeru a z Malé Skály ji splout na raftech do kempu Dolánky. Věřím, že to pro některé z nich byl nezapomenutelný zážitek i přesto, že v řece nebylo moc vody a pádlování vyžadovalo značné úsilí.

Betonová hranice.
Přinášíme tip na výlet: Betonová stezka patří k nejdelším naučným trasám

Sportovního vyžití nabízí Bartošova pec opravdu mnoho. Její okolí navíc skýtá i nemalé možnosti pro pěší turistiku. Zámek Hrubý Rohozec se nachází jen pár kilometrů od penzionu, takže jsme se jednoho odpoledne vydali na výšlap a prohlídku zámku.

Večery patřily různým soutěžím, tancům a zábavě. Děti předváděly své taneční kreace na pyžamovém bále, křepčily v kostýmech během karnevalu a při volbě miss a missáka tábora prezentovaly samy sebe v tom nejlepším světle.

Nejvíce se však všichni těšili na stezku odvahy, kterou předcházelo posezení u táboráku. Opékání buřtů a zpěv lidových písniček u ohně byly jen předzvěstí toho, co se bude dít po setmění. Starší žáci a absolventi školy se nenápadně vytratili od táboráku, aby se připravili na noční strašení. Temná zákoutí kolem potoka, hustá křoviska, která nepropustí ani drobný paprsek světla, za kterými se skrývají prapodivná černá stvoření vydávající děsivé zvuky a skřeky, tak nějak vypadá naše stezka odvahy. I dospělý potřebuje notnou dávku odvahy projít po tmě trasu vytyčenou pouze barevnými svítícími tyčinkami. Nicméně, i když se z lesa ozýval sem tam křik, děti byly statečné a druhý den si o svých nočních prožitcích směle povídaly.

Toulky po Orlických horách.
Toulky po Orlických horách: Oblast nedotčené přírody, klidu a turistiky

Letošní zotavovací akce se sice vedla v podobném duchu jako v předchozích letech, přesto byla v něčem jiná. Všichni jsme se těšili na to, až zase budeme trávit čas s kamarády, s kterými jsme se dlouhou dobu nemohli vídat kvůli pandemii, užívat si společné chvíle a navazovat nová přátelstvís těmi, kteří jeli na tábor poprvé.

Děkujeme panu Lejskovi, majiteli Bartošovy pece, za to, že nám umožnil strávit krásný týden v jeho penzionu. Obrovský dík patří i personálu penzionu, kterýse o nás moc pěkně staral – hlady jsme opravdu nestrádali a sportovních aktivit bylo požehnaně. V neposlední řadě patří poděkování i rodičům a všem, kteří nám poskytli odměny a věcné dary prožáky. I malá drobnost děti potěší a vykouzlí jim na rtech úsměv, což je k nezaplacení. Doufáme, že i v dalším roce budeme mít příležitost strávit nádherné chvíle v Bartošově peci.

Za předměřickou školu Monika Schejbalová