Všichni jsou zváni do foyer Krajského úřadu Královéhradeckého kraje na výstavu obrazů Hradec Králové očima ukrajinských dětí, která bude zahájena vernisáží v úterý 5. září od 14.30. Široké veřejnosti je otevřen také koncert Vděčná srdce s doprovodným programem v sobotu 9. září od 15 hod. v Jiráskových sadech. Návštěvníci se mohou těšit na přehlídku ukrajinského folklóru, výstavu keramiky, ukázky krojů a výšivek. Pro děti jsou připraveny workshopy a soutěže. Akci pořádá Diecézní charita Hradec Králové a Regionální ukrajinský spolek ve východních Čechách pod záštitou primátorky města.

„Letošní hradecké Dny ukrajinské kultury budou patřit především dětem, které na konci prázdnin vyrazily malovat do ulic Hradce Králové. Těším se na výstavu jejich obrázků a sama jsem zvědavá, jak ukrajinské děti vidí naše krásné město, které se jim stalo dočasným domovem. Srdečně zveme na koncert Vděčná srdce do Jiráskových sadů, který nabídne program pro celé rodiny. Připravili ho lidé z Ukrajiny jako poděkování všem našim občanům za přijetí a veškerou pomoc v této době,“ říká Anna Maclová, ředitelka Diecézní katolické charity Hradec Králové.

Výstava bude zahájena vernisáží ve středu 6. září v 17 hodin a potrvá do 16. října 2023
Výstava v Galerii Na Hradě představí trojici výtvarníků ze Dvora Králové

Tento týden v našem krajském městě probíhá malířský plenér pro ukrajinské děti. Slavnostní vernisáž výstavy jejich obrazů pod názvem Hradec Králové očima ukrajinských dětí, která se uskuteční v úterý 5. září od 14.30 ve foyer Krajského úřadu Královéhradeckého kraje, doprovodí hrou na housle Nataliya Zhovtobriukh z hradecké Filharmonie a nebudou chybět ani ochutnávky národní kuchyně. Obrázky ukrajinských dětí a malířů budou k vidění až do konce září a v říjnu si tu mohou lidé prohlédnout další tentokrát putovní výstavu Philipp Spalek: Rok s Ukrajinou. Výstavu mladého německého fotografa připravila Charita Česká republika s Caritas Deutschland.

Koncert Vděčná srdce v sobotu 9. září od 15 do 19 hodin v Jiráskových sadech nabízí bohatý program pro širokou veřejnost: výstavu ukrajinských dřevěných předmětů, keramiky a výšivek (15.00), soutěže a dílničky pro děti a mládež (15.00), workshop zdobení perníčků, malování na obličej a na trička (15.00 - 16.00) a módní přehlídku ukrajinských lidových krojů (16.00). Vše vyvrcholí v 16.30 koncertem ukrajinských hudebních i tanečních skupin a umělců. Na pódiu vystoupí folklórní soubor Radišť, umělkyně Nataliia Ivanova, dětské soubory Nytočka Rodovodu a Veselka, talentovaný chlapec Mykailo Vyndiuk, trio Dycohraj a dětský taneční kroužek Yuriia Balehy. Vstup je volný.

V úterý 3. října od 16 do 18 hod. se uskuteční tradiční umělecký workshop v ZUŠ Habrmanova. Jedenáctý ročník ukrajinského koncertu Hudba mého srdce proběhne v úterý 14. října od 17 hodin ve Velkém sále hradeckého Adalbertina (ČSA 300). Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení laureátů festivalových soutěží na Ukrajině a v Europě, jako jsou divadelní soubor Džerelo Praha, známý ukrajinský zpěvák z Prahy Pavo Bubriak a lidový soubor Radišť.