Všichni jsou zváni především na koncert Vděčná srdce, který se uskuteční v sobotu 10. září od 16 hodin v Jiráskových sadech. Návštěvníky čeká přehlídka ukrajinského folklóru a výtvarného umění. Ukrajinské písně zazpívá také český písničkář Pavel Helan. Dále v programu vystoupí taneční skupina Flamenco La Passión, pro děti jsou připraveny workshopy a soutěže. Vstup je volný. Akci pořádá Regionální ukrajinský spolek ve východních Čechách a Integrační centrum pro cizince Diecézní charity Hradec Králové pod záštitou hradeckého primátora prof. Alexandra Hrabálka.

„Dny ukrajinské kultury v Hradci Králové mají již letitou tradici. Letos budou mít mnohem silnější náboj v důsledku toho, co se děje na Ukrajině. Široké veřejnosti nabídnou příležitost se seznámit s ukrajinskou kulturou, a lidem z Ukrajiny, kteří zde nalezli nyní dočasné zázemí a pomoc, se vzájemně setkat. Často nám projevují velkou vděčnost za jakoukoliv podporu, moc si váží, co pro ně Česká republika a hlavně lidé dělají. I proto tento ročník nese název Vděčná srdce,“ uvádí Anna Maclová, ředitelka Diecézní katolické charity Hradec Králové.

V neděli 4. září byly hradecké Dny ukrajinské kultury zahájeny malířským plenérem pod názvem „Hradec Králové očima ukrajinských umělců 2022“. V pátek 9. září od 16 hodin proběhne první autorský umělecký malířský workshop „Petrykivská malba“ pro děti a mládež v Integračním centru pro cizince Hradec Králové (Šafaříkova 666/9).

Jiřinkové slavnosti.
POZVÁNKA: Velký svátek pro všechny milovníky jiřinek se nezadržitelně blíží

Sobotní koncert pod symbolickým názvem „Vděčná srdce“ 10. září od 16 hodin v Jiráskových sadech je už určen široké veřejnosti. Na programu je vernisáž výstavy obrazů ukrajinských malířů, koncert umělců původem z Ukrajiny a také hostů, kterými jsou český písničkář Pavel Helan s ukrajinskými písněmi a hradecká taneční skupina Flamenco La Passión. Návštěvníci se mohou těšit i na defilé ukrajinských národních krojů nebo workshopy a soutěže pro děti. Vstup je volný.

V pátek 23. září od 17.30 hodin se v Muzeu východních Čech mohou lidé setkat se spisovatelkou a novinářkou Alou Větrovcovou, která bude vyprávět o prvních dnech války v Kyjevě. V sobotu 24. září od 18 hodin proběhne 10. ročník tradičního koncertu „Hudba mého srdce“ ve Velkém sále hradeckého Adalbertina (ČSA 300). Na koncertu ukrajinských hudebníků letos vystoupí také laureáti festivalových soutěží v Europě – soubor VULYK. „Ukrajina a výzkum vesmíru“ je téma besedy a filmové produkce ukrajinské astronomky Oleny Salatske, který se uskuteční v úterý 27. září ve večerních hodinách v prostorách hradecké Hvězdárny. Letošní Dny ukrajinské kultury v Hradci Králové uzavře již tradiční autorský umělecký workshop pro žáky ZUŠ Habrmanova v úterý 18. října od 16 hodin.

Jana Karasová