Přírodovědná předmětová soutěž, jež se řadí mezi nejstarší u nás, vstoupila letos do 56. ročníku svého konání. Probíhá ve spolupráci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, České zemědělské univerzity v Praze a Přírodovědecké fakulty UK. V letošním roce se na organizaci soutěže navíc podílelo Biskupské gymnázium Hradec Králové a Přírodovědecká fakulta Univerzity Hradec Králové.

Ve dnech 25. až 28. dubna se odehrálo republikové finále, do něhož se kvalifikovalo nejlepších 36 soutěžících napříč kraji České republiky. Akce se uskutečnila přímo na půdě Biskupského gymnázia. Studenti tak mohli využít při řešení laboratorních cvičení nově vybudované učebny biologie a chemie, navíc i počítačovou učebnu, kde se konala laboratorní práce z bioinformatiky.

Téma letošního ročníku je Drž si balanc! aneb Rovnováhy a zpětné vazby v přírodě. Slavnostní zahájení se uskutečnilo v pondělí 25. dubna od 15 hodin v aule Biskupského gymnázia. Hned po slavnostním úvodu se studenti pustili do určování přírodnin a čekala na ně zákeřná speciální poznávačka.

Během středy studenti plnili úlohy přímo v terénu. Byla pro ně vybrána trasa, která vedla z Krňovic na Marokánku.

Poznejme naše Ukrajince v Chlumci nad Cidlinou.
OBRAZEM: Milé setkání sblížilo ukrajinské uprchlíky s Chlumečáky

Pro soutěžící byl připraven i zajímavý doprovodný program. Účastníky čekala návštěva ZOO Dvůr Králové a areálu Hospitalu v Kuksu. Soutěžící se také vydali na noční průzkum lokality Na Plachtě, kde mohli obdivovat koncertující rosničky, na SOŠ veterinární si pak vyzkoušeli funkční modely koně a krávy, mohli si zkusit odběr krve nebo dojení krav, asistovali u pitvy selete, ochutnali produkty firmy SENS vyráběné z cvrččích proteinů.

Ilustrační foto
Za sportem do Třebechovic. Město pořádá nohejbalový turnaj

Záštitu nad celou soutěží převzali rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková, rektor ČZU v Praze Petr Sklenička, biskup královéhradecký Jan Vokál, rektor UHK Kamil Kuča, primátor města Hradce Králové Alexandr Hrabálek a náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje Arnošt Štěpánek.

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže se konalo 28. dubna v 17 hodin v aule UHK. Každý soutěžící byl odměněn za svou snahu. Studenti předvedli excelentní znalosti v oboru přírodních věd, devatenáct z nich se stalo úspěšnými řešiteli této soutěže. Absolutním vítězem soutěže se stal student Daniel Čičovský z Biskupského gymnázia. Velmi dojemné bylo vyhlašování celé soutěže, protože bylo vidět, že kromě cen si studenti odnášejí i cenná přátelství, které zde při soutěži vznikla nebo byla prohloubena. Všem studentům k jejich výsledkům gratulujeme a přejeme ještě mnoho zajímavých biologických zážitků a úlovků.

Biskupské gymnázium Hradec Králové