František Škroup se narodil 3. června 1801 v Osicích, byl český hudebník, dirigent a skladatel. Složil hudbu k české hymně Kde domov můj. Zemřel 7. února 1862 v Rotterdamu.

Od pátečního odpoledne se farská louka připravovala na svůj velký den. Přestože sobotní dopoledne propršelo, na vlastní program se počasí naštěstí umoudřilo. Osický kostel hostil od dvou hodin koncert Martina Růži, kterého na klavír doprovodil Martin Rufer. Oba umělci si pro diváky připravili řadu slavných českých i zahraničních písní. Diváci si se zájmem vyslechli i všechny čtyři sloky naší hymny.

Program pokračoval na farské louce vystoupením pro nejmenší. Kejklíř Pupa předvedl různé akrobatické kousky, žonglování s ohnivými kužely a na závěr vyráběl zvířátka z balónků. Následovala precizní sestava Osických mažoretek ze ZŠ a MŠ Františka Škroupa v Osicích.

Velký úspěch mělo divadelní představení LOvčických OCHotníků, kteří na pódiu farské louky sehráli klasickou hru Williama Shakespeara Sen noci svatojánské. Vrcholem programu byl koncert klasické hudby v podání oblíbeného Smiling String Orchestra ze ZUŠ Střezina. Díky mladým umělcům se osickým kostelem nesly tóny děl Vivaldiho, Vejvanovského či Kreislera.

Celý program zakončilo sousedské posezení. K tanci a poslechu do pozdních nočních hodin hrála kapela Svižná těla.

Matyáš Bartoš a Marie Stolárová
redaktoři školního časopisu Osická Boomba

Nepřehlédněte: Inspekce: RegioJet projel na červenou. Mezi mrtvými jsou dvě Ukrajinky

Následky nočního střetu dvou vlaků v Pardubicích | Video: Deník/Jiří Fremuth