Osmý ročník soutěže „Vím proč“ opět žákům a studentům napříč republikou pomáhal podívat se na fyziku z jiného úhlu pohledu: jako na vědu, kde se to jen hemží zábavnými pokusy. Převzít roli fyzikáře a vysvětlit poutavě v několika minutách nějaký jev či zákon se prostřednictvím videí pokusilo přes 140 soutěžících.

V kategorii středních škol a starších ročníků víceletých gymnázií letos odbornou porotu nejvíce zaujal pokus Kryštofa z Gymnázia Nový Bydžov. Elektromagnetickou indukci zkrotil pomocí vlastnoručně vyrobené elektrické kytary z obyčejného rýče. Díky netradičnímu pojetí si tak ze soutěže odnáší šek ve výši 10 tisíc korun na nákupy a jeho škola se může radovat z výše uvedeného příspěvku.

Senioři na festivalu Rock for People.
FOTO: Hradečtí senioři opět na Rock for People. Zazpívali si s Ivanem Mládkem

„Energetika se neobejde bez šikovných a nadšených techniků, kteří mají fyziku v malíčku. „Vím proč“ dětem ukazuje, že fyzika je předmět, ve kterém se rozhodně nemusí nudit. A věříme, že s některými z těch, kdo se do naší soutěže zapojili, se třeba v budoucnu setkáme jako s novými kolegy, kteří nám pomohou s budováním nové, udržitelné energetiky,“ říká Martin Máca, vedoucí týmu strategický nábor ČEZ, který „Vím proč“ organizuje.

Z Královéhradeckého kraje pochází i jedna z vítězek v kategorii mladších žáků: Klára z Gymnázia Broumov se ve svém pokusu věnovala bizarním vlastnostem nenewtonovské kapaliny, kterou dokonce přinutila tančit. Její vtipné video, v němž rozhodně nebylo ublíženo žádnému jablku, si kromě třetího místa vysloužilo i titul Top videa natočeného ryze dívčím týmem. Kromě finanční odměny a věcných cen tak vyhrála i dárek pro celou svou třídu: exkluzivní vystoupení souboru ÚDIF neboli Úžasné divadlo fyziky.

Letošní ročník soutěže přilákal silnou účast děvčat: ze 143 přihlášených videí jich dívky poslaly celkem 63, tedy téměř 45 procent. Natáčelo se doma, v garážích a dílnách, ve škole i na veřejných hřištích či na ulici – fyzika je totiž úplně všude kolem nás. Autoři těch nejpovedenějších děl si mezi sebou rozdělí 56 tisíc korun.

Šárka Lapáčková Beránková