„V prestižní soutěži muzeí reprezentovaly náš kraj Muzeum východních Čech a Galerie moderního umění v Hradci Králové. Letos se přihlásily do všech kategorií a mohu říci, že v celostátním porovnání směle konkurovaly i těm největším institucím. Ocenění nákupu Sbírky Karla Tutsche potvrzuje, že naše podpora této akvizice byla správná. Těším se, až ji galerie v příštím roce znovu zpřístupní veřejnosti,“ uvedla náměstkyně pro kulturu Martina Berdychová.

Do 20. ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, který společně vyhlásily Ministerstvo kultury, Asociace muzeí a galerií České republiky a Český výbor ICOM přihlásilo 52 muzejních institucí celkem 79 projektů. Do finále bylo nominováno 15 institucí a hradecká galerie získala v kategorii Muzejní počin třetí místo.

„V novodobé porevoluční historii se jedná o naprosto zásadní přírůstek v galerijní síti, a to díky prozíravosti zřizovatele, kterého jsme o významu sbírky nemuseli vůbec přesvědčovat,“ hodnotí nákup uměleckých děl ředitel hradecké galerie František Zachoval a dále poznamenává: „Kolekce čítá více než 800 děl a je výlučným dokumentem sběratelství od 80. let minulého století a obsahuje zásadní díla české postmoderny a silnou konceptuální linku.“

Soutěž Gloria musaealis má za cíl upozornit širokou veřejnost na špičkové výkony v oboru muzejnictví při tvorbě výstav a nových stálých expozic, prezentování sbírek v odborných publikacích či při záchraně a zpřístupňování objektů nebo lokalit našeho kulturního a přírodního dědictví.

Slavnostní vyhlášení výsledků letošního ročníku se uskutečnilo ve Smetanově síni Obecního domu v Praze za účasti ministra kultury.

Lukáš Vaníček