Od začátku nového roku se každý týden scházíme v tělocvičně, kde jsme zahájili zimní turnaj seniorských družstev v indoor pétanque. Dvacítka zájemců si vyzkoušela tuto zajímavou variantu známé, nenáročné společenské hry pro všechny věkové kategorie již koncem roku 2021. Líbilo se, takže padlo rozhodnutí a koupily se čtyři sady originálních francouzských koulí. Tyto speciální, měkčené koule určené hlavně pro sálové aktivity jsou velikostí a váhou podobné klasickým, železným. Pořídili jsme je ze startovného s přispěním spolku Senioři Hradec Králové. Tato silná organizace podpořila pétanque aktivity již loni v létě, kdy jsme odehráli zkušební, nultý ročník Hradeckého seniorského poháru. Právě z účastníků této dlouhodobé soutěže vznikl základ pro naše současné setkávání. „Koulená“ se řadí do společenských her, ale rozhodně má i sportovní obsah, díky spoustě předklonů a dřepů, které jsou její nedílnou součástí. Nyní se všechna družstva střetávají ve vzájemných duelech, které jsou doprovázeny vášnivými diskuzemi nad rozehranou partií. Občas zazní neuvěřitelný jásot a potlesk po mimořádně zdařilém hodu, který někdy dokáže otočit zdánlivě prohrané utkání ve vítězství. Je krásné, že emoce sedmdesátiletých jsou stejné jako v deseti, či dvaceti letech! Do konce února všichni odehrajeme vzájemná utkání družstev a jistě dojde i k turnaji jednotlivců.

Naše nová členka, literárně činná Jiřina Valachovičová mi při prvním zápase řekla: „Václave, je to príma. Užívejme si každý den, který tady jsme!“. Přesně vystihla důvod, proč se scházíme - řečeno Janem Werichem: “Když už člověk jednou je, tak má koukat aby byl…“.

Někteří z nás byli na podzim loňského roku aktéry prvního přátelského utkání s olomouckými seniory. To se odehrálo na venkovním hřišti v Olomouci a Hradečáci odjížděli domů s prohrou 0:4! Takže nyní to je nejen zábava, ale i potřebný tréning! Odveta je plánovaná v Hradci Králové na květen. To bude i měsíc, kdy zahájíme letní sezónu 1. ročníkem Hradeckého seniorského poháru v pétanque.

Přivítáme i nové zájemce nad 65 let z Hradce Králové a okolí. Info: vslezak@seznam.cz.

Václav Slezák