V nové expozici návštěvníky čeká šest instalací od šesti autorů, kteří se utopickými anebo dystopickými motivy v Čapkově díle inspirovali a reagují na ně vlastním jazykem a vlastními vyjadřovacími prostředky. Každý z autorů vytvořil pro výstavu osobité dílo, u kterého počítá v různé míře s aktivním zapojením diváka. To, co všechny autory spojuje je Katedra alternativního a loutkového divadla DAMU, které jsou absolventy, a divadlo, kterému se všichni dlouhodobě profesně věnují. Díky tomu žádná z vystavených instalací nepostrádá notnou dávku divadelnosti, metafory a hravosti což bylo jedním z hlavních cílů kurátorského záměru.

Hradecká drakiáda.
OBRAZEM: Hradecká drakiáda ve Věkoších přilákala přes 2 tisíce účastníků

„Naším cílem je dát dětským návštěvníkům příležitost všechna tato témata tvořivě a hravě objevovat. Návštěvníka výstavy ve druhém patře galerie Labyrint Divadla Drak čeká šest originálních zastavení, v nichž si může připomenout dávnou primitivní hru z dob, kdy na světě místo robotů ještě vládli lidé v instalaci Kamila Bělohlávka : Lūsus pilāris mēchanicus, navštívit Prostor pro nesmrtelnost Karla Czecha, nebo si vyrobit trochu božské energie na Šlapadle na absolutno Terezy Vašíčkové. Válkou s mloky se inspirovali jak Robert Smolík ve své vojensko-historické expozici Mír s mloky, tak Antonín Šilar se svým filmovým dialogem Rozhovor na veslici. Čistě zvukové dobrodružství potom čeká na hráče audiohry Jana Čtvrtníka Krakataudio,“ přibližuje Tomáš Jarkovský, který je spolu se scénografkou Terezou Vašíčkovou, jedním z kurátorů výstavy.

Šestici instalací doplňuje sedmá, která se jmenuje Továrna na budoucnost a připravily ji lektorky Divadla Drak Anna Hrnečková, Jana Nechvátalová spolu s Klárou Svobodovou. Ta otevře každému z návštěvníků výstavy, bez ohledu na jeho věk, prostor pro jeho vlastní tvorbu.

Divadlo Drak