Osazení zvonkohry do interiéru zvonice se uskuteční ve výšce zhruba 9,3 metrů nad terénem. Jedná se o samostatný hudební nástroj o 50 zvonech umístěných na ocelových nosnících ve věži kostela ve dvou vertikálních polích vždy po čtyřech řadách nad sebou. Pod zvonohrou bude umístěna kabina o půdorysu 2,7 x 3,0 metry a výšce 2,3 metrů, kde bude umístěna klaviatura.

„Mám obrovskou radost, že jsme zase blíž realizaci celého projektu, na jehož výsledek se nesmírně těším. Už vidím cílovou pásku,“ řekl europoslanec Tomáš Zdechovský, který je patronem koncertní zvonohry.

Na transparentním účtu Náboženské obce Církve československé husitské v Hradci Králové je aktuálně téměř sedm set tisíc korun. Zbývá tak vybrat ještě přes dva miliony korun na automatický hrací systém, elektronické zabezpečení zvonohry, kabinu carillonéra (zvonohráče) s elektroinstalací, hrací stůl a mechaniku zvonohry.

„Těšíme se z toho, že parametry koncertní zvonohry budou vybízet k festivalům mezinárodní úrovně a Hradec Králové navštíví i špičkoví zahraniční hudebníci tohoto oboru,“ uvedli minulý týden zástupci církve na facebookovém profilu Zvonohra Hradec Králové, který pravidelně informuje o stavu instalace zvonohry.

Adam Baštinec, Hradec Králové