V dubnu například prostřednictvím projektového dne či srazem svých absolventů a bývalých pedagogů a zaměstnanců, který se uskuteční 5. října.

„V dubnu pořádáme s našimi žáky projektové dny, během nichž budou děti pátrat v české historii a připomenou si, jak nejen naše škola, ale i česká veřejnost vypadala před čtyřiceti lety a co se během této doby změnilo. Naší školou prošly tisíce žáků a stovky učitelů a zaměstnanců, které ve školních učebnách Mandysky zažily nezapomenutelné chvíle,“ řekl Jan Faltýnek, ředitel této hradecké základní školy, který v jejím čele stojí již od roku 1991.

Přijímací zkoušky. Ilustrační foto.
Přijímačky v plném proudu. Víme, z jakých škol Hradecka je žáci zvládají nejlépe

Letos je to čtyřicet let od založení základní školy v Mandysově ulici.Zdroj: Imrich DioszegiŠkola chce prostřednictvím médií a sociálních sítí také mimo jiné v letošním roce oslovit své absolventy s žádostí o zaslání fotografií z různých neformálních aktivit jejich školních let. Z nich by škola chtěla sestavit fotogalerii dokumentující autentický pohled na historii školy. Lidé mohou snímky ze svých archivů zasílat na e-mailovou adresu vyroci40@mandyska.cz, nejlépe elektronickou formou. Papírové fotografie lze nafotit třeba chytrým telefonem a rovněž poslat e-mailem.

V současné době na Mandysku, která je spádovou školou pro obyvatele Moravského Předměstí a Benešovy třídy, nejhustěji zalidněného místa v kraji, chodí bezmála pět stovek dětí. V roce 1984 otevírala celkem 6 prvních tříd a navštěvovalo ji 632 dětí.

Toto hradecké školské zařízení, jehož součástí je základní a mateřská škola, družina či jídelna s kuchyní, sídlí v Mandysově ulici. Její nejrozšířenější zlidovělé označení je Mandyska. Méně známé je povědomí o osobnosti, po které nese tato ulice i škola své jméno. Jde o dělníka a člena dělnické tělovýchovy Jaroslava Mandyse, který byl v roce 1944 za svou odbojovou činnost během 2. světové války popraven v Pardubicích.

Mohlo by vás zajímat: Školní areál gastronomických oborů ve Smiřicích dostane nový šmrnc. Modernizuje

Zdroj: Deník/Jana Kotalová