Ve dnech 4. až 13. srpna 2023 se v anglickém Liverpoolu konalo 1. Mistrovství světa mažoretek a Pohár národů, kde se utkali soutěžící z 21 zemí světa. Bylo to skutečné mistrovství světa, neboť se zde setkaly soubory z nejvyšších světových mažoretkových a twirlingových organizací NBTA (National baton twirling asociation) a WBTF (World baton twirling federation) společně na mezinárodním šampionátu INTERNATIONAL BATON TWIRLING FEDERATION (IBTF).

Byli zde soutěžící z Austrálie, Kanady, Japonska, USA, Skotska, Španělska, Walesu, Švýcarska, Holandska, Irska, Švédska, Chorvatska, Anglie, Francie, Maďarska, Itálie, Norska, Belgie, Německa, Slovinska a České republiky. Soutěžilo se v mnoha kategoriích, sólová vystoupení s jednou, dvěma a třemi hůlkami, dua, artistic twirl, X-strut, artistic team, mažoretkové tradiční skupiny, vlajky, exhibition, parade a dalších.

Psali jsme:

Juniorky vybojovaly zlato, dívky ze seniorské kategorie bronz.
Mažoretky z Hradecka jsou mistryně světa. Čekalo je přivítání v Chlumci

V ČR se konala nominační soutěž na toto mistrovství v únoru v Hradci Králové a Olešnické mažoretky získaly hned tři nominace. V tradiční mažoretce byly nominované Střípky v kategorii junior, Olešnické mažoretky v kategorii senior a ve twirlingu Veronika Svobodová v sólu s jednou hůlkou.

Celé mistrovství začalo Pohárem národů, kde nás reprezentovala sólistka Veronika Svobodová v disciplíně sólo a mezi světovými twirlerkami vybojovala krásné 27. místo. O čtyři dny později bylo slavnostní zahájení Mistrovství světa, kde vlajkonošem za Českou republiku byla Veronika Svobodová. Seniorky soutěžily ve své kategorii hned první, což je pro soutěžící o to větší tlak na psychiku. Dívky ze sebe vydaly maximum a skladbu si skvěle užily.

O hodinu později stály na startu juniorky Střípky. Předvedly krásnou skladbu, plnou energie, úsměvů a radosti. Skladbu, se kterou nebyly nikdy poražené… na Oblastním kole, Semifinále ČR, Finále ČR, Mistrovství Evropy a nominaci na svět vždy získaly zlaté medaile.

Pavel Pokorný se raduje ze vstřeleného gólu
Úchvatná trefa v divizi. Stoper Pokorný skóroval ze 60 metrů, zaujal i oslavou

Druhý den bylo vyhlášení výsledků. První se vyhlašovala juniorská kategorie a naše Střípky stály nastoupené s dalšími soubory své kategorie na soutěžním place. Vyhlašovalo se od posledního místa. Se zatajeným dechem jsme slyšeli vyhlašovat soutěžící z jiných států, až došlo k medailovým pozicím. Už teď jsme se velmi radovali. Moderátor vyhlásil třetí místo, druhé…. a na naší tribuně, mezi holkami na place i mezi seniorkami, které čekaly v zákulisí na svoje vyhlášení, propukl veliký aplaus. Bylo jasné, že Střípky se staly MISTRY SVĚTA!

A během chvilky už na plac nastupovaly seniorské soubory. A opět se vše opakovalo. Vyhlášení od posledního místa a veliká radost, když se došlo k medailovým místům. Seniorky svým krásným vystoupením vybojovaly bronzové medaile a titul II. Vicemistr světa! Tak obrovský úspěch jsme nikdo nečekal. Oba soubory vezou medaili z Mistrovství světa!

Statný topol zachránil Ohnišťany před úderem blesku do stavení, o víkendu byl pokácen.
FOTO: Topol zachránil Ohnišťany před úderem blesku do domu, o víkendu šel k zemi

Pro některé soutěžící ze seniorek to bylo i jejich poslední vystoupení a s mažoretkovou „kariérou“ se tak rozloučily ve velkém stylu. Návrat domů byl krásný. Přivítání, které nám v Chlumci nad Cidlinou přichystali, bylo nádherné. Až v Chlumci při pohledu na nápis „Vítáme Mistry a Vicemistry světa“ mnohým z nás došlo, že jsme Mistry a Vicemistry světa…

Děkujeme i Královehradeckému kraji, od kterého přišla gratulace už cestou domů z Liverpoolu. Na závěr slovy trenéra… Takových úspěchů se dá dosáhnout jen tehdy, když soubor funguje jako tým. A to naše holky jsou. Jsme na vás hrdé, za to, jaké jste…

Trenérky Dana Svobodová a Kateřina Kovářová