Než zmlkly zbraně znepřátelených armád, muselo za tento okamžik obětovat svůj život cca 70 000 000 lidí. Každým rokem si tuto významnou historickou událost připomínáme vzpomínkovými akcemi. Letošní oslavy však prožíváme ve zvláštní a nikterak povzbuzující atmosféře. Před pětasedmdesáti lety byl pokořen nepřítel řinčící zbraněmi, ale v tyto dny měříme své síly se soupeřem, který není vidět a v naprosté tichosti bezohledně maří lidské životy. V dnešních dnech nebude rozhodovat mohutnost svalů a agresivita, ale velikost lidského ducha. Jsme tedy v období, kdy cítíme mravní povinnost vzdát úctu těm, kteří položili za naši svobodu vlastní životy, ale stejně tak v každém člověku narůstají pocity vděčnosti a obdivu k lidem, kteří nehledí sami na sebe a snaží se nás před novým nepřítelem ochránit ze všech sil.

Je tedy naší morální povinností vzdát úctu a vyslovit dík všem těmto hrdinům. Nechceme psát děkovné dopisy, ale chceme na malou chvíli zastavit čas a poslechem několika písní pana Jiřího Suchého, slovního poděkování a od svých domovů společným zpěvem písní Kde domov můj a Nad Tatrou sa blízká (Československá státní hymna v původním zpracování), projevit svou vděčnost všem, kteří dbají o naši bezpečnost a naše životy.

Takto ke společnému projevu díků a úcty pozvali 8. května odpoledne organizátoři - Mikroregion Nechanicko, ZŠ a MŠ Nechanice, město Nechanice a obec Lodín a Janatov.

Richard Šafařík