Muzeum hraček Stuchlíkovi najdete v bývalém areálu Jabloneckých skláren u koupaliště v Novém Bydžově, ulice U Mlýna 1437. V dnešní době sbírka muzea sčítá tisíce hraček a je již takového rozsahu, že patří mezi největší stálou expozici historických a retro hraček v republice. Návštěvníci zde mohou obdivovat unikátní sbírku zahrnující exponáty předválečné doby až po 80. léta minulého století včetně velkého starožitného funkčního kolejiště s mašinkou a vagónky z roku 1913.

Můžete se těšit na unikátní expozici loutkových divadel. Sbírka čítá desítky divadel sestavených do tématických scén. Najdete zde peklo plné čertů, vodníky ve své vodní říši, rytířský sál a mnoho dalších. Divadla a loutky mnoha výrobců a mnoha různých materiálů. Ale to není vše. Sbírka se neustále rozrůstá a pro návštěvníky je připraveno mnoho novinek.

Jste příznivci vláčků a mašinek? Máme pro Vás opravdový unikát, a to model parní lokomotivy. Parní lokomotiva se vyráběla za Rakouska - Uherska ve Vídeňském Novém Městě, Floridsdorfu a v ČKD od roku 1909 do roku 1916 v celkovém počtu 386 kusů ve třech sériích, které se lišily technickými detaily. Tehdy byly ještě označeny jako řada 429. Po rozpadu Rakouska - Uherska byly rozdělěny do několika států včetně tehdejšího Československa, kde dostaly nové označení 354.7. S muzejní lokomotivou 354.7152 se můžete dodnes setkat na historických jízdách. Tento model je věrná funkční zmenšenina, vyrobena v padesátých letech minulého století. Model je poháněn dvoupístovým parním strojem na uhlí, váží okolo 90 kg a měří téměř dva metry.

Obdivujete hračky nejstarší? Rádi bychom Vám představili nový přírůstek do sbírky. Francouzský kočárek z poloviny 19. století, vyrobený z mosazi a ze dřeva, na kterém se veze méďa a tlačí ho panenka Gebruder Heubach, která byla vyrobena kolem roku 1920.

V muzeu neuvidíte pouze hračky, ale máme pro vás připraveny i jiné skvosty a unikáty. Za zmínku určitě stojí vzácný korzet, čepec a vesta vyšívané a bohatě zdobené dracounem. Dracoun je bavlněná příze opředená mataloplastickymi pásky, díky němuž se niť krásně třpytí! Korzet a čepice byly zhotoveny na území Rakouska-Uherska v 18. století. Vesta pocházející z Dalmácie byla vyrobena v 19. století. Tyto doplňky nesou staré prvky jako jsou ručně obšité dírky, proužky tkaniny, které původně překrývaly na šněrovačkách švy. Jedná se o jednotný typ ke kroji, kde sukně zakryla spodní, méně zdobnou část.

Každý rok v prosinci je v Muzeu hraček Stuchlíkovi k vidění i rozsáhlá expozice betlémů. Tento soubor betlémů lidového sběratele, řezbáře a výtvarníka Ondřeje Vávry zabere v muzeu dvě místnosti. Spatřit můžete betlémy jak starožitné tak i nové. Betlémy jsou vyrobeny z nejrůznějších materiálů. K vidění zde máme jak betlémy velké, ale i miniaturní. Každým rokem se betlémy obměňují. V tomto roce se budete moci těšit na nově vznikající obrovský betlém.

Otevírací doba 2024

  • Červen až srpen od úterý do soboty od 10 hod do 16 hodin
  • Září pouze na základě telefonické domluvy, a to předem na telefonním čísle 608 985 477
  • Prosinec od úterý do soboty od 10 hod do 16 hodin
  • Prosincové pátky noční prohlídky od 18 hodin do 22 hodin
  • Pro jiný termín prohlídky volejte na telefonní číslo 608 985 477 (propagace a marketing muzea – Michaela Bousová DiS.)

Pro všechny dětské návštěvníky jsou připraveny soutěžní úkoly o sladké odměny. Máte-li chuť navštívit místo, kde si zavzpomínáte, zasoutěžíte a zároveň se dozvíte něco nového, tak právě pro vás je tento výlet ten pravý. Těšíme se na vás.

Za Muzeum hraček
Michaela Bousová DiS.

Mohlo by vás zajímat: Lego robot hradeckých studentů bodoval v Norsku. Mladí technici získali stříbro

Takhle naprogramovali v DDM Lego robota. | Video: Deník/Jiří Fremuth