V černé mikině a džínách vyráží v červnu v pátek odpoledne s kamarády třeba na koloběžku či k hrací konzoli zahrát si Minecraft. I tak může vypadat typická šťastná chvíle žáka "Mandysky" v Hradci Králové.

Takový profil alespoň nabídly výsledky anonymní ankety provedené na konci listopadu mezi jejími žáky, které se zúčastnily dvě stovky dětí, tedy asi třetina školy. Průzkum, který se uskutečnil elektronicky i prostřednictvím letákového hlasování, pokládal otázky, jejichž odpovědi měly na každodenních drobnostech a preferencích naznačit, co je dělá šťastnými. Děti volily například nejoblíbenější roční období, den v týdnu či denní dobu, nejpreferovanějšího domácího mazlíčka i barvu oblečení.

Nejoblíbenějším koníčkem našich žáků je jednoznačně sportování (hokej, fotbal, basketbal), za kterým se umístil volnočasový pohyb s kamarády venku, třeba na koloběžce. Hudba či tvoření (modelování, keramika, kreslení apod.) dělá šťastnou desetinu žáků Mandysky. Nejrozšířenější aplikací sociálních sítí je YouTube následovaný Instagramem a TikTokem. Facebook zcela propadl: za oblíbený ho neoznačilo ani 10 procent žáků základní školy. YouTube je aplikací, jejímž prostřednictvím děti rády tráví další z poměrně oblíbených volnočasových aktivit: poslech muziky. S rodiči tráví děti nejraději společný čas na výletech či na dovolené, ale rády s nimi kupodivu také sledují televizní program či hrají počítačové hry.

Největší shoda panovala v oblasti domácích mazlíčků. Psa má nejraději či by si ho přála za společníka více než polovina dotázaných. Psi porazili druhé kočky, dále papoušky, plazy, králíky a rybičky (ty opravdu nezaujmou). Ve virtuálním světě žáci nejčastěji tráví volný čas v „hranaté“ krajině Minecraftu či v akci Robloxu, Fortnitu nebo GTA. Nejpříjemnější roční období je léto, po něm zima, podzim a nejmenší počet našich žáků upřednostňuje jaro. Nejméně oblíbeným dnem v týdnu je pondělí a další všední dny. Nejlepší část dne je pak především odpoledne. Naši žáci se tak nejvíce těší především na páteční čas od poledne do večera, druhým a třetím nejlepším dnem v týdnu jsou pak sobota a neděle.

Jindřich Skořepa