Pro studenty Gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové se tento týden uskutečnila beseda, kterou vedl Marek Sviták, tiskový mluvčí Jaderné elektrárny Temelín. Lektor hned v úvodu na nočním satelitním snímku USA ze srpna 2003 ukázal, jak vypadá blackout. „K výpadku zásobování elektřinou může dojít, když je její spotřeba vyšší než aktuální výroba, nebo když dojde k poruše některého klíčového vedení elektrické energie do dané oblasti,“ vysvětlil přednášející.

Hradecké sady.
FOTOHÁDANKA: Poznáte známé hradecké sady?

Pro velké aglomerace jako je např. Praha nebo Ostrava by byla taková událost kritická. Hrozily by poruchy zásobování vodou, kolaps dopravy, elektronických systémů apod. „Hlavním nedostatkem elektřiny je skutečnost, že ji nedokážeme ve velkém skladovat,“ vysvětlil lektor, proč si stát v případě elektřiny nevytváří zásoby stejně, jako je tomu u jiných strategických surovin. Přitom třeba větrné elektrárny vyrábějí za příznivých podmínek elektřiny nadbytek.

Velikonoční zahrada plná vajec.
FOTO: Nechanice zdobí obrovská velikonoční zahrada plná vajec

Lektory projektu Energie – budoucnost lidstva jsou přední čeští odborníci na energetiku. Jedním z hlavních cílů přednášek je kromě prohlubování znalostí z fyziky, také motivace dětí ke studiu na technicky zaměřených školách. Účast v projektu je pro školy bezplatná, přihlásit se mohou na adrese: info@hejlservis.cz.

Za Gymnázium B. Němcové Martina Drábková