Velice váženým návštěvníkem této akce byl chovatel všech dostupných a zároveň velmi vzácných druhů arů pan Zdeněk Špalek od Hradce Králové. Tento nejznámější chovatel arů u nás má kolekci čtrnácti druhů velkých i malých arů a do kompletní sestavy mu chybí už jen dva – za to prakticky nesehnatelné – ara kobaltový a v přírodě vyhynulý ara škraboškový.

Další významnou osobností na Rozkoši byl světoznámý fotograf a cestovatel pan František Brzák s manželkou a svým kamarádem fotografem, panem Václavem Šebkem. Na Rozkoš opět přivezl přenádherného, kobaltově modrého a zároveň největšího aru na světě – aru hyacintového a aru harlekýna.

Celkově na Rozkoš zavítalo 60 papoušků ve 23 druzích a jeden ochočený volnoletec holub Emil.

Nejčastěji zastoupeným druhem na Rozkoši byl stejně jako v loňském roce papoušek šedý – žako kongo (10) a jeden vzácnější žako liberijský, ara ararauna také v počtu deseti kusů a čtyři papoušci nádherní.

Co se týče arů, přítomný byl již zmiňovaný ara hyacintový, harlekýn, deset ara ararauna, tři ara zelenokřídlí, dva žlutokrcí, jeden arakanga a jeden kaninda. Po třech byli papoušci mniší, senegalští, eclektus šalamounský, korely chocholaté a pyrury. V páru dorazily aratingy sluneční a kakaduové růžoví. Po jednom kusu si bylo možné prohlédnout nádherného kakadua bílého, afrického papouška konžského, andulku vlnkovanou, roselu penant, miminka alexandra čínského a amazoňana žlutolícího a výše zmiňovaného ochočeného holuba Emila.

Snad nejen krásné počasí, ale i exotická krása papoušků přilákala na Rozkoš více než tři tisíce diváků, kteří odcházeli nadšeni a obohaceni o krásné zážitky a rady od zkušenějších chovatelů.

Nejvděčnějšími návštěvníky byly děti, které si odnášely zážitky v podobě volných letů šestnácti papoušků, dále pak v podobě fotografií s papoušky na rameni a mnohdy i se svým jedinečným zážitkem zachyceným na tričku.

Pro chovatele zde byla možnost zakoupení pískových brusných bidel, kvalitních krmných směsí a doplňků výživy a zejména velkým přínosem byla odborná přednáška MVDr. Veroniky Plhákové z Avianmed Hradec Králové, týkající se sebepoškozování papoušků.

Milena Vrábelová