Poznali jsme je již v roce 2022 a 2023 během mezinárodního projektu „Akademie aktivních seniorů“. Letos přijeli mimo jiné obhlídnout Nábřeží gurmánů 11. května a doma pak posoudit možnost prezentace polských specialit na některém z budoucích „nábřeží“.

Na ubytování jsme jim mohli přispět díky dotaci od našeho města na podporu cestovního ruchu a díky vstřícnosti agentury Butterfly mohli polští hosté vystoupit dokonce v doprovodném programu Nábřeží gurmánů.

Stovky lidí přilákal na pole u hradeckých Piletic samosběr jahod.
Davy lidí na samosběru, jahody dozrávají dříve, sezona bude kratší

Polská písnička „Pije Kuba do Jakuba“ dobře ladila s opodál prodávanými lahůdkami. Polština z reproduktorů přilákala tolik diváků všech generací, že lavičky nestačily a sedělo se i na trávě. Na naše doporučení hosté již doma nastudovali a v doprovodu Hradeckého Šramlu pak v sobotu dobře česky zazpívali „Okolo Hradce“. Obě písničky byly po zásluze odměněny potleskem.

Následovalo vystoupení 16 členů skupiny country tanců, což jsou členové Sokola Pražské Předměstí a zároveň i nejaktivnější členové našeho spolku Senioři Hradec Králové. Poprvé vystoupili v nových kostýmech, na jejichž financování jsme jim přispěli nejen my, ale hlavně Královéhradecký kraj. (Jsou totiž naším dobrým „vývozním artiklem“. Byli s námi například až ve Frýdku-Místku či v Opatově (u Svitav) a v partnerské Banské Bystrici, loni ve Velké Úpě a letos koncem května jedeme do Olomouce na velké setkání padesáti seniorů z Královéhradeckého kraje a padesáti z Olomouckého kraje.)

Podívejte se, co vše se dalo ochutnat na hradeckém Nábřeží gurmánů:

Zdroj: Jiří Fremuth

Vystoupení vratislavských hostů a královéhradeckých tanečnic a tanečníků během Nábřeží gurmánů tak přispělo k upevnění přátelství seniorů obou měst a je naděje, že příště skupina country tanců předvede něco i ve Vratislavi a polští senioři něco u nás, třeba v rámci oslav osmistého výročí města Hradce Králové.

Marcel Kraus
Senioři Hradec Králové, z. s.

Mohlo by vás zajímat: Retrívří zlatá rodina měla tábor v Bělči. Dali se dohromady přes Facebook

Zdroj: Deník/Jiří Macek