Poprvé ve své historii, bude mít Oživlý Josefov dvoudenní trvání. Hlavní program se bude odehrávat na Masarykově náměstí a na Bastionu No. IV, kde sídlí umělecká kolonie.

Páteční program bude probíhat pouze na Bastionu No. IV od 17:00 do 22:00 hod, kde je pro všechny příchozí připraven lákavý tvůrčí a divadelní program. Vystoupí soubor Geisslers Hofcomoedianten s představením Pudl a pudr aneb Fantastické počátky barokního divadla v Čechách. Jeden je básník, druhý skladatel, příběh bratrů, kteří potřebovali splatit otcův dluh, a proto (ne)ovlivnili dějiny českého barokního divadla. Čeká nás zbrusu nový nově-barokní autorský muzikál inspirovaný pražskými divadelními událostmi z let 1617 a 1627, divadlo roztančené v rytmu disco-opery. Napudruj pudla a přijď!

ARTFEST v Šonově u Broumova
Pozvánka na srpnové tvořivé setkání kovářů, sochařů, malířů a řezbářů

Představení Dryáčnice aneb Čtyři kozy v bylinách přenese všechny diváky do magické atmosféry nedalekého Kuksu! Očekávejte pouliční oslavu hraběte Šporka a jeho lázní v Kuksu, které nemají ve světě obdoby! Divadelní souboj lékaře a mastičkáře v tempu komedie dell´arte.

Připraveno je bohaté občerstvení, posezení u ohně, opékání buřtů doprovázené tóny kytary. Večer bude zakončen průvodem vojáků s loučemi a položením věnců.

Dobový civilní život

Sobota si klade za cíl oživit historické centrum pevnostního města, Bastion IV i další areály, představit nejen vojenský ráz Josefova, ale přiblížit také dobový civilní život. Program začne v 9:45 na Masarykově náměstí příchodem armády. Poté bude očekáván příjezd císař Josefa II., dále vystoupí páni z Kolína, kejklíř Lupíno nebo taneční soubor Kancioneta. Manové Přemysla Otakara budou verbovat Pandury. Na nedalekém pevnostním hřbitově proběhne komentovaná prohlídka, otevřena budou josefovská muzea a turistické areály. Návštěvníci, kteří zavítají na Oživlý Josefov oblečení v historickém kostýmu a přihlásí se na informačním stánku, bude odměněn upomínkovým předmětem. Na tomto

informačním stánku budou k vyzvednutí i pracovní listy ke hře, která vás provede Josefovem a na jejímž konci čeká účastníky odměna.

Ne za zdí nemocnice, ale doma. Náchodsko má centrum duševního zdraví
Ne za zdí nemocnice, ale doma. Náchodsko má centrum duševního zdraví

Na Bastionu No. IV začne sobotní program v 9:00. Těšit se můžete na loutkové divadlo BOĎI Bauerovi Josefov, projížďky na divokolech, bubnování v kruhu, textilní a šperkařskou dílna, RECYUPCY hudební a materiálovou dílnu. Dále bude možná prohlídka Galerie moře i dalších prostor. Posledním bodem bude přednáška Querlonde a Josefov – příběh vzniku pevnosti.

V 15:00 se vojenský průvod projde městem do Dolíku, kde proběhne bitevní ukázka, která celý program ukončí.

Program vznikl ve spolupráci místních spolků, organizací a dalších partnerů. Těší nás, že událost je i v letošním roce realizována za finanční podpory Královéhradeckého kraje. Akce je také součástí European Fortress Summer.

Ilona Honzerová, MKS Jaroměř