Pan Dvořák, klient našeho domova v Humburkách, měl přání jet se rozloučit na hřbitov se svým bývalým šéfem a přítelem generálmajorem Stanislavem Procházkou. V minulosti, když se jejich cesty rozcházely, si slíbili, že se ještě uvidí. Bohužel na setkání již nedošlo a pan Dvořák toužil nyní svůj příslib splnit, protože mezi vojáky slib znamená mnoho.

Pan Dvořák je ale již nějakou dobu upoutaný na lůžko. Oslovili jsme proto s žádostí o pomoc „Sanitku přání“, projekt pomáhající imobilním osobám plnit si přání v závěru života. Domluvili jsme termín a jelo se.

Nejdříve jsme navštívili hřbitov v Mladé Boleslavi, místo posledního odpočinku genmjr. Procházky, kde nás k našemu velkému překvapení čekal osobně jeho syn. Přinesl s sebou fotografie svého tatínka a společně si s panem Dvořákem zavzpomínal na dobu, kdy jemu samotnému bylo 11 let a pan Dvořák pracoval jako řidič pro jeho otce. A tak nezůstalo jedno oko suché.

Poté jsme se vydali na oběd a točené pivo, které má pan Dvořák rád, ale dlouho neměl možnost si jej vychutnat v restauraci.

Na závěr našeho výletu si pan Dvořák ještě přál podívat se na svůj dům, který postavil společně s manželkou, kde nyní bydlí jeho syn s rodinou. Před domem ho přivítala rodina a také vnučka s tříměsíčním pravnukem se slovy: „Dědo, to je náš Nicolas, toho jsi ještě neviděl“.

Díky projektu „Sanitka přání“ jsme prožili společně krásný den, za což patří obrovský dík. Děkujeme také všem dalším, kteří se podíleli na organizaci a zajištění výletu. Pan Dvořák mohl alespoň na chvilku zapomenout na těžkosti života, radovat se a vzpomínat.

Za Domov důchodců Humburky
Petra Říčanová, koordinátor paliativní péče

Mohlo by vás zajímat: Poznáte hračky svého dětství? Muzeum vystavuje poklady sběratelky ze Smiřic

Poznáte hračky svého dětství? | Video: Deník/Jiří Fremuth